Budapešť 11. októbra (TASR) Po utorkovom odmietnutí maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya rokovať medzi štyrmi očami s jeho slovenským partnerom Robertom Ficom po summite Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Maďarsku množia dohady o výsledku prípadného rokovania, ako aj o ďalšom vývoji vzťahov SR a Maďarska.
Ak by sa uskutočnilo rokovanie Gyurcsánya s Ficom, asi by sa skončilo bezvýsledne a z pohľadu maďarského premiéra Gyurcsánya s negatívnymi vnútropolitickými následkami. To mohol byť dôvod, prečo maďarská strana odmietla schôdzku, vyplýva z názorov pozorovateľov.
"Nemali sme to takto nechať, Fico nám dal lekciu. Ak v diplomacii chceme niekoho odmietnuť, musíme mu vopred oznámiť, kde a ako sa to stane," povedal nemenovaný politik zaoberajúci sa aj zahraničnými otázkami Maďarskej socialistickej strany (MSZP) pre maďarský internetový portál hírszerzo.hu. Podľa jeho slov Maďarsko ignorovalo protokol, slovenský premiér teraz môže tvrdiť, že ani nevedel, že sú nejaké problémy.
Maďarsko malo pristupovať k záležitosti omnoho pragmatickejšie, tvrdí iný pozorovateľ, podľa ktorého Gyurcsány sa iste obával, že ho na domácej politickej scéne obvinia z toho, že si sadol rokovať s "nacionalistom", ktorý navyše odchádza s úsmevom.
Podľa iného názoru maďarskú zdržanlivosť mohlo motivovať, že vo štvrtok by Strana európskych socialistov (PES) mala rozhodnúť o otázke pozastavenia členstva Smeru. Maďarskí delegáti budú podporovať tento krok, a prípadné stretnutie spred dvoch dní by posilnilo pozície Fica. Smer sa pritom teší podpore rakúskych, slovinských a českých partnerských strán, preto výsledok hlasovania ťažko možno odhadnúť.
Vo vzťahu Slovenska a Maďarska teraz dôjde podľa očakávaní pozorovateľov k ochladeniu. Teraz by mali z maďarskej strany prísť nejaké gestá hoci aj na úplne neutrálnej pôde - napríklad na rokovaní hospodárskej komisie Európskej únie by maďarská strana s patričným mandátom pozvala na kávu slovenského kolegu a začal by sa dialóg. Iný pozorovateľ však tvrdí, že slovensko-maďarské vzťahy stagnovali aj pred Ficom, k veľkej zmene nedôjde ani teraz.