BRATISLAVA 11. októbra (SITA/AP) - Severná Kórea v stredu vyvolala napätie v regióne po vyhlásení, že zavedenie sankcií voči jej režimu bude považovať za akt vojny. Zároveň pohrozila ďalšími jadrovými skúškami. Nervózni susedia sa pretekajú v zvyšovaní obrany a zavedení trestajúcich opatrení voči Pchjongjangu.
Nemenovaný severokórejský predstaviteľ sa v stredu vyjadril, že tvrdé sankcie proti Pchjongjangu by sa rovnali vyhláseniu vojny, informovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap. "Ak nás Spojené štáty budú naďalej otravovať a zvýšia svoj tlak, budeme to považovať za vyhlásenie vojny," uviedlo vo svojom stredajšom stanovisku severokórejské ministerstvo zahraničných vecí.
Bezpečnostná rada OSN má v stredu diskutovať o sankciách voči KĽDR za jej pondelkovú jadrovú skúšku. Japonsko a Spojené štáty navrhli kľúčovým členom BR OSN prísne opatrenia. Americký veľvyslanec pri OSN John Bolton načrtol návrh opatrení na základe článku 7 Charty OSN vrátane medzinárodnej inšpekcie všetkých nákladných lodí smerujúcich do alebo zo Severnej Kórey. Medzi opatreniami je aj zavedenie nových finančných obmedzení zameraných na jadrový a raketový program Pchjongjangu a reštrikcií na export tovaru s vojenským použitím a predaj luxusného tovaru. Kľúčovou otázkou bude, či Čína a Rusko takéto prísne opatrenia podporia.
Japonsko v stredu zaviedlo totálne embargo na dovoz z KĽDR a taktiež zakázalo severokórejským lodiam pristávať v japonských prístavoch. Severokórejskí občania až na určité výnimky nesmú cestovať do Japonska. Informovala o tom kancelária japonského úradu vlády po mimoriadnom bezpečnostnom zasadaní. "Tieto opatrenia boli prijaté v záujme ochrany mieru," uzavrel japonský premiér. Južná Kórea sa pripojí k hospodárskym sankciám, no odmieta sa podieľať na prípadnej vojenskej akcii. Potvrdila to v stredu juhokórejská premiérka Han Mjung-Suk.
Úplný zákaz dovozu a pristávania lodí môže mať pre Pchjongjang katastrofálne následky, keďže produkty ako mušle a huby sú pre KĽDR cenným zdrojom valút. Trajekty sú tiež dôležitým prostriedkom komunikácie medzi oboma krajinami, ktoré nemajú diplomatické vzťahy. Medzinárodné spoločenstvo by nemalo trestať KĽDR pozastavením potravinovej pomoci, uviedla v stredu popredná organizácia bojujúca za ľudské práva Human Rights Watch (HRW). "Svet musí rozlišovať medzi vládou KĽDR a radovými občanmi," uviedla námestníčka riaditeľa tejto organizácie Sophie Richardsonová vo vyhlásení. "Ďalšie obmedzenia potravinovej pomoci by len zväčšili utrpenie Severokórejčanov."
Hoci severokórejská jadrová skúška dominovala titulkom médií na celom svete, doma sa jej dostalo omnoho menšej pozornosti a dokonca sa nedostala ani na prvé miesto tamojších spravodajských relácií. Informovali o tom v stredu cudzinci žijúci v KĽDR. Poľský veľvyslanec v Severnej Kórei Roman Iwaskiewicz sa vyjadril, že správa o jadrovej skúške sa prekvapujúco nedostala na prvé miesto televíznych spravodajských bulletinov, bola až tretia či štvrtá v poradí.
Francúzska ministerka obrany Michele Alliot-Mariová v stredu uviedla, že severokórejský jadrový test spôsobil taký malý výbuch, že aj keď bol skutočne nukleárny, bol neúspešný. Ako povedala pre francúzsky rozhlas, domáci experti doteraz neurčili presnú príčinu výbuchu v Severnej Kórei, ale podľa francúzskych, amerických a ďalších vedcov mal "pomerne obmedzený rozsah". Ako však Alliot-Marieová zdôraznila, "nič to nezmenilo na závažnosti vecí," pretože aj tak ide o poškodenie úsilia o vytvorenie stability vo východnej Ázii. Francúzski experti na základe medzinárodných seizmologických údajov získaných v čase výbuchu uviedli, že výbuch mal silu zodpovedajúcu 500 až 1000 tonám TNT.