Brusel 11. októbra (TASR) - Podľa predsedu slovenského parlamentu Pavla Pašku je možné, že na štvrtkovom zasadnutí predsedníctva Strany európskych socialistov (PES) sa nebude riešiť otázka prerušenia členstva strany Smer.
Paška to uviedol po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi socialistickej frakcie v Európskom parlamente. Podobne sa vyjadril aj podpredseda frakcie Hannes Swoboda. Šéf socialistov v EP Martin Schulz však zdôrazňuje, že frakcia má v tejto otázke jasnú pozíciu.
Návrh na prerušenie členstva Smeru predložila Socialistická skupina v EP po tom, ako Smer vstúpil do koalície so Slovenskou národnou stranou.
Frakcia v júli odhlasovala vyvodenie dôsledkov zo zloženia novej koalície a odporučila predsedníctvu prerušiť strane Smer členstvo v radoch PES na obdobie, počas ktorého bude v slovenskej vláde SNS. Toto rozhodnutie odôvodnila frakcia tvrdením, že "nemôže akceptovať člena, ktorý tvorí koalíciu s xenofóbnou, nacionalistickou stranou".
Podľa Pašku ide však o otázku chápania charty socialistov. "Nie som si istý, či sa bude o niečom hlasovať a či sa bude hlasovať zajtra. Ten problém je niekde inde, je to otázka vyjasnenia si interpretácie postoja," tvrdí Paška, ktorý pripomína, že problémom vo vzťahu európskych socialistov a Smeru nie je program, ale výklad štatútu o nezlučiteľnosti spolupráce s extrémistickými stranami.
"Som pevne presvedčený, že naši priatelia zo socialistickej skupiny chápu našu pozíciu a nakoniec múdro rozhodnú. Otázka znie, či SNS je extrémistická strana mimo štandardného demokratického rámca. Smer realizuje sociálnodemokratickú politiku, tak ako to sľúbil pred voľbami voličom, a problémy, ktoré prichádzajú z pohľadu interpretácie a definície SNS, sa tiež pomaly rozplývajú. Azda najlepším dôkazom je včerajšie vyhlásenie predsedu SNS," tvrdí Paška.
Vyhlásenie predsedu národniarov Jána Slotu veľmi pozitívne hodnotí aj Swoboda, ktorý pripustil možnosť, že sa predsedníctvo návrhom na pozastavenie členstva Smeru vzhľadom na nový vývoj nebude zaoberať.
"Dúfam a pracujem na tom, aby Slovensko nemuselo prerušiť svoje kontakty so sociálnymi demokratmi. Bude predčasné prijať rozhodnutie zajtra. Na jednej strane máme naše princípy o tom, že nespolupracujeme s nacionalistickými a extrémistickými stranami, na druhej strane sme však povinní sledovať reálnu politiku na Slovensku," vyhlásil Swoboda.
"Som za to, aby sme sa zajtra návrhom nezaoberali a nerozhodovali o ňom, pretože si chceme všímať reálnu situáciu a aj pozitíva vlády Roberta Fica. Treba si najprv pozrieť realitu a potom prijímať rozhodnutia a nie robiť tak na základe prvých spontánnych reakcií," domnieva sa Swoboda.
Pri hodnotení prvých sto dní Ficovej vlády rakúsky europoslanec uviedol, že sa vykonalo veľa pozitívneho, treba však sledovať ďalší vývoj napríklad v otázke postavenia Rómov, postoja krajiny voči holokaustu, či v slovensko-maďarských vzťahoch.
Podľa šéfa socialistickej frakcie Martina Schulza je predčasné sa vyjadrovať k štvrtkovému zasadnutiu predsedníctva PES.
"Myslím, že je pochopiteľné, ak to nebudem komentovať pred zajtrajším zasadnutím. Máme návrh a máme jasnú pozíciu našej frakcie, vidím samozrejme aj snahy Fica a jeho vlády, je však skoro k tomu niečo hovoriť," dodal Schulz.
Hovorca PES Julian Scola dnes TASR potvrdil, že debata o pozastavení členstva Smeru je v agende štvrtkového zasadnutia. "Máme len jeden návrh a tým je pozastavenie členstva Smeru v PES. Nikto nepožiadal o stiahnutie toho návrhu," uviedol Scola.
Predseda PES Poul Nyrup Rasmussen koncom septembra uviedol, že on podporuje odporúčanie frakcie. Prípadné pozastavenie členstva Smeru by pre stranu znamenalo, že stratí hlasovacie právo v PES a šéf slovenského kabinetu Robert Fico by sa nemohol zúčastňovať na summitoch socialistických premiérov.
Podľa Paškových slov sa Fico na zasadnutí predsedníctva nezúčastní. Smer bude pravdepodobne zastúpený zahraničným tajomníkom.