New York - Spojené štáty americké predložili v pondelok večer ostatným členom Bezpečnostnej rady OSN návrh rezolúcie, ktorá odsudzuje jadrovú skúšku Severnej Kórey a zavádza prísne sankcie voči komunistickému režimu v Pchjongjangu.
Predložený text obsahuje body, o ktorých v pondelok informovali USA, vrátane zákazu obchodovania s vojenským a luxusným tovarom, práva na kontrolovanie všetkého tovaru, ako aj zmrazenie vkladov, ktoré súvisia so severokórejskými zbrojnými programami.
Washington si želá rezolúciu na základe Kapitoly 7 Charty OSN, ktorá sa zaoberá výslovne hrozbami pre medzinárodný mier a bezpečnosť, ako aj agresiami.
Francúzsky minister zahraničných vecí Philippe Douste-Blazy vyzval na čo najrýchlejšie prijatie príslušnej rezolúcie v BR. Členské krajiny BR sa už podľa jeho slov zaoberajú prípravou dokumentu, ktorý by sa mal prerokovať ešte dnes. Taliansky minister zahraničných vecí Massimo D'Alema medzitým dnes vyzval na bezodkladné opatrenia BR.
Jadrová skúška Severnej Kórey podľa Číny negatívne ovplyvní bilaterálne vzťahy oboch krajín. Napriek tomu sa Peking aktívne snaží presvedčiť Pchjongjang, aby sa vrátil k šesťstranným rozhovorom o svojom jadrovom programe, uviedol dnes hovorca čínskeho rezortu diplomacie.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí tiež uviedlo, že Peking je dôrazne proti akémukoľvek vojenskému zásahu proti Severnej Kórei. Juhokórejský vyslanec na šesťstranných rokovaniach o severokórejskom jadrovom programe dnes po návrate z Pekingu vyhlásil, že Čína pravdepodobne zmenila názor a nebude vetovať návrh rezolúcie.
Japonský premiér Šinzo Abe medzitým dnes uviedol, že ak sa jadrová skúška Severnej Kórey potvrdí, spôsobí závažné zmeny v bezpečnostnej situácii v severovýchodnej Ázii. Japonsko však ani v jej dôsledku nemieni získať atómové zbrane.
Odpoveď medzinárodného spoločenstva na pondelňajší jadrový test Severnej Kórey by podľa Japonska mohla obsahovať aj vojenské sankcie. Juhokórejská premiérka Han Mjung-suk oznámila, že Soul nepodporí rezolúciu OSN, ktorá by obsahovala hrozbu použitia vojenskej sily proti Severnej Kórei.
Severokórejský predstaviteľ varoval, že komunistická krajina môže odpáliť raketu s jadrovou hlavicou, ak nebudú USA riešiť svoje spory s Pchjongjangom. Informovala o tom dnes juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.
Predstaviteľ KĽDR tiež vyhlásil, že jeho krajina je ochotná vrátiť sa k šesťstranným rozhovorom a ukončiť jadrový zbrojný program, ak USA podniknú recipročné kroky. Zároveň odmietol hrozbu sankcií OSN.
Americký veľvyslanec v Južnej Kórei Alexander Vershbow naproti tomu vyhlásil, že jadrová skúška KĽDR znižuje možnosť priamych rozhovorov Washingtonu s Pchjongjangom a preukazuje nezáujem komunistickej krajiny o návrhy USA.
Spravodajské služby USA na základe predbežných údajov tvrdia, že Severná Kórea v pondelok neuskutočnila svoj prvý jadrový výbuch. Informovali o tom dnes americké noviny Washington Times. Išlo údajne len o explóziu, pri ktorej konvenčné vysoko výbušné látky spôsobili reťazovú reakciu v zariadení založenom na plutóniu, nie však typický nukleárny výbuch.
Južná Kórea dnes vyslovila názor, že KĽDR naozaj uskutočnila jadrovú skúšku. Podľa Soulu však potrvá asi dva týždne, kým sa podarí zistiť, či bol tento test úspešný.
Irán potrebuje viac času na posúdenie otázky jadrovej skúšky, ktorej uskutočnenie oznámila Severná Kórea. Odsudzuje však používanie jadrových zbraní a podporuje zničenie všetkých zbraní hromadného ničenia. Uviedol to dnes hovorca iránskej vlády. Ku krajinám, ktoré ostro odsúdili pondelňajšiu jadrovú skúšku Severnej Kórey sa pripojila aj Venezuela.
Obmedzenie potravinovej pomoci zo strany Japonska a júlové záplavy vystupňovali v Severnej Kórei problémy so zabezpečením obyvateľstva základnými potravinami. Varovala dnes Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) so sídlom v Ríme.