Belehrad/Berlín/Nairobi/Brusel 2. apríla (TASR) - Západné vlády dnes uvítali zatknutie bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča a označili ho za prvý krok k jeho konečnému odovzdaniu Medzinárodnému tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu, kde sa bude zodpovedať za zločiny proti ľudskosti.
Podľa nemeckého kancelára Gerharda Schrödera by mal byť Miloševič súdený najprv pred srbskou justíciou, kým sa postaví pred tribunál v Haagu. Podľa jeho slov by mala srbská vláda dostať šancu ako prvá urobiť to, čo považuje za správne, pretože teraz, keď má Belehrad už demokraticky zvolenú vládu, je to "jediná férová cesta".
Schröder však zdôraznil, že zo strednodobého hľadiska musí byť Miloševič vydaný do Haagu, pretože obvinenia vznesené na jeho osobu sa týkajú vojnových zločinov, "a tým sa musí zaoberať medzinárodný tribunál."
Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte vyhlásila, že má na Miloševiča pripravený už druhý zatykač za vojnové zločiny. K jeho podpísaniu by mohlo podľa jej slov dôjsť pred koncom tohto mesiaca. Prokurátorka neposkytla podrobnejšie informácie o zatykači okrem faktu, že súvisí so zločinmi v Bosne.
Del Ponte je presvedčená, že Juhoslávia vydá Miloševiča ICTY, a vyjadrila presvedčenie, že Miloševič bude v Haagu ešte pred koncom tohto roka. Jeho nedeľňajšie zatknutie označila za sľubný znak, že nová juhoslovanská vláda bude nakoniec predsa len spolupracovať s tribunálom, a informovala, že administratívny pracovník ICTY čoskoro pocestuje do Belehradu, aby formálne odovzdal Miloševičovi prvý zatykač, vydaný ešte v roku 1999.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan dnes ocenil Juhosláviu za zatknutie svojho bývalého prezidenta a zároveň vyzval Belehrad, aby spolupracoval s haagskym tribunálom. Zatknutie Miloševiča označil za "dôležitý krok v procese vyliečenia Balkánu z tragických udalostí od roku 1999" a pochválil juhoslovanské úrady za ich "rozhodný krok."
Severoatlantická aliancia (NATO) a Európska únia (EÚ) dnes opätovne zdôraznili, že Miloševič sa bude musieť skôr či neskôr postaviť pred ICTY a zodpovedať sa za zločiny proti ľudskosti.
Podľa generálneho tajomníka NATO Georgea Robertsona čaká bývalého juhoslovanského prezidenta "dlhý čas za mrežami". Jeho víkendové zatknutie označil za výrazný krok k dosiahnutiu dlhodobých základov pre spravodlivosť, ktorá vyústi do mieru a stability v regióne. Robertson však zdôraznil, že to, čo bude s Miloševičom, je v rukách ICTY a juhoslovanskej vlády, nie NATO.
Podľa nedeľňajšieho vyjadrenia amerického prezidenta Georgea W. Busha zatknutie S. Miloševiča predstavuje "dôležitý krok k ukončeniu éry jeho brutálnej diktatúry". Bush však nenaznačil, či je zatknutie dostačujúcim predpokladom pre pokračovanie hospodárskej pomoci USA Juhoslávii.
Miloševiča zatkla polícia v nedeľu nadránom v belehradskej štvrti Dedinje po 36-hodinovom ozbrojenom odpore, ktorý kládol exprezident spolu s rodinou i ochrankou vykonávateľom príkazov novej vlády Vojislava Koštunicu. Ako dnes potvrdili právne zdroje v Belehrade, Miloševič je obvinený z podnecovania svojich osobných strážcov, aby strieľali na políciu, ktorá sa ho usilovala zatknúť. Miloševičovi bodyguardi zranili v sobotu ráno pri policajnom útoku štyroch jej príslušníkov, z toho jedného ťažko. Troch osobných strážcov neskôr zadržali.
Juhoslovanského exprezidenta uväznili tesne po tom, ako 31. marca vypršalo ultimátum Spojených štátov, že ak Belehrad nezačne spolupracovať s Haagom, stratí ekonomickú pomoc USA. V stávke je 50 miliónov dolárov tohtoročnej finančnej pomoci, ako i podpora USA pre pôžičku vo výške 260 miliónov dolárov od Medzinárodného menového fondu. Pôžička má podporiť reformu juhoslovanskej ekonomiky, ktorá je po rokoch sankcií, vojen a medzinárodnej izolácie na pokraji kolapsu.
Miloševič čelí obvineniam z korupcie, sprisahania, zneužitia právomoci verejného činiteľa a vytunelovania štátnych fondov v osobný prospech počas jeho 13-ročnej diktatúry v Belehrade. Od nedele sa nachádza v 30-dňovej vyšetrovacej väzbe v belehradskej Centrálnej väznici na nariadenie vyšetrovacieho sudcu Gorana Cavlinu, aby nemohol z titulu svojho postavenia ovplyvniť svedkov. Ak by ho súd uznal vinným zo všetkých obvinení, mohol by dostať až 15 rokov.
Juhoslovanské médiá priniesli drámu okolo Miloševičovho zatýkania v živých detailoch. Večernje Novosti podrobne opísali šesť metrov štvorcových veľkú väzenskú celu, ktorá bude odteraz prechodným bydliskom niekdajšieho prvého muža Belehradu, a nezabudli podotknúť, že Miloševič musel pri vstupe odovzdať všetky osobné doklady, hodinky i opasok a "vyfasoval" posteľnú bielizeň, dve deky a misku jedla.
Miloševičov právny zástupca Toma Fila poprel dohady, že bývalý prezident má vo väznici k dispozícii luxusnú celu. "Je to srbská balkánska väznica. Nie je tam žiadna televízia, žiadne rádio, sauna, bazén ani posilňovňa," zdôraznil Fila. Pripustil však, že výnimkou je teplá voda a denné návštevy Miloševičovej najbližšej rodiny, ktorá mu navyše bude môcť nosiť do väzenia jedlo.
Podľa informácií nemocničného lekára je Miloševič v dobrom zdraví, len je momentálne pod vplyvom sedatív kvôli vyčerpaniu a zvýšenému krvnému tlaku v dôsledku udalostí posledných nocí.