Londýn 2. apríla (TASR) Hudba génia klasicizmu Wolfganga Amadea Mozarta môže mať terapeutický účinok pri epilepsii. Tvrdí to s odvolaním sa na najnovší výskum medzinárodný tím vedcov.
Odborníkom sa podarilo odhaliť, že malé dávky Mozartovej sonáty K448 majú zmierňujúci účinok pri epileptických záchvatoch. Tieto výsledky viedli k úvahám o rozšírení výskumu s cieľom zistiť, či má aj hudobná produkcia iných skladateľov rovnaký pozitívny účinok na mozog.
Profesor John Jenkins, ktorý posudzoval medzinárodnú štúdiu týkajúcu sa hudobnej terapie uviedol, že s veľkou pravdepodobnosťou povedú práce aj ďalších hudobníkov k tzv. Mozartovmu účinku. Obdobnú štruktúru ako u Mozartových diel nájdeme aj v skladbách Johana Sebastiana Bacha, dodal.
Klasickú hudbu nechali lekári na vybraných pacientov pôsobiť desať minút. Po tejto dobe ich podrobili testom, pri ktorých sa zreteľne zlepšili ich priestorové zručnosti, ako je napríklad prekladanie a strihanie papiera.
Štúdie vykonané na potkanoch zas dokázali, že u tých jedincov, ktorým prehrali sonátu K448, evidovali lepšie výkony pri zdolávaní bludiska ako u tých, ktorým pustili jednoduchšiu hudbu alebo ich nechali v tichu.