MOSKVA 8. októbra (SITA/AFP/AP) - Ak by gruzínska vláda zaútočila na separatistické provincie Abcházsko a Južné Osetsko, ruské vojská by im prišli na pomoc. Oznámil v nedeľu ruský minister obrany Sergej Ivanov v rozhovore pre štátnu televíziu Vesti. Podľa ministra si Moskva neželá vojnu s Gruzínskom, ale ak by sa rozpútali boje v Abcházsku alebo Južnom Osetsku, "to by bol iný prípad", citovala ministra agentúra ITAR-TASS. V oboch odštiepeneckých regiónoch sú rozmiestnené ruské mierové sily a nachádza sa tam veľa Rusov, podobne ako v Gruzínsku. Ak by gruzínske jednotky napadli ruských vojakov a občanov, ak by sa začali etnické čistky a genocída, Rusko by sa neostalo nečinne pozerať, povedal Ivanov.
Rusko má v Gruzínsku 3000 až 4000 vojakov a v dvoch odštiepeneckých provinciách okolo 2500. Moskva pôvodne hrala rolu sprostredkovateľa medzi vládou v Tbilisi a separatistami a v oboch sporných regiónoch nasadila v rámci mierových misií svojich vojakov. Ivanov obviňuje gruzínsku vládu z úmyslu vytlačiť ruské jednotky z Gruzínska, aby mohla potom použitím sily získať kontrolu nad oboma separatistickými regiónmi.
Abcházsko a Južné Osetsko sa začiatkom 90. rokov odtrhli od Gruzínska, čo centrálna vláda v Tbilisi odmietla uznať. Počas revolty boli z oboch regiónov vyhostení etnickí Gruzínci. Zvyšným obyvateľom oboch regiónov ponúkla Moskva ruské štátne občianstvo.
Ruský prezident Vladimir Putin v piatok opakovane obvinil Gruzínsko z plánovania násilného obsadenia oboch odštiepeneckých území. Vzťahy Moskvy a Tbilisi vážne narušilo minulotýždňové zatknutie štyroch ruských dôstojníkov v Gruzínsku a ich obvinenie zo špionáže. Napriek tomu, že dôstojníkov neskôr prepustili, Rusko v utorok prerušilo s Gruzínskom leteckú, námornú, cestnú a železničnú dopravu a poštové spojenie. Ruské úrady v piatok vyhostili asi 200 Gruzíncov a moskovským školám vydali príkaz, aby predložili zoznam žiakov s gruzínskymi menami. Deň predtým Moskva obmedzila možnosti Gruzíncov žiť a pracovať v Rusku, keď platnosť dlhodobých víz skrátili zo 180 na 90 dní. Od stredy preveruje ruská polícia platnosť víz Gruzíncov žijúcich v Rusku a zákonnosť ich podnikateľských aktivít. Okrem toho ruskí poslanci plánujú rokovať o zákone, ktorý by Gruzíncom žijúcim v Rusku zakázal posielať peniaze domov.
Bilaterálne vzťahy Tbilisi a Moskvy sú dlhodobo narušené ambíciou Gruzínska vstúpiť do NATO a blízkymi vzťahmi Moskvy s odštiepeneckými gruzínskym provinciami Abcházsko a Južné Osetsko. K ich vyostreniu došlo minulý týždeň po zadržaní piatich ruských dôstojníkov, a to aj napriek ich prepusteniu. Moskva reagovala odvolaním svojho veľvyslanca v Tbilisi, evakuáciou diplomatickej a vojenskej misie a zastavením vydávania víz.