Varšava 6. októbra (TASR) - Nacisti používali počas druhej svetovej vojny v lekárskom ústave, nachádzajúcom sa v dnešnom Gdansku, ľudský tuk k výrobe mydla, vyhlásili dnes poľskí vyšetrovatelia vojnových zločinov, odvolávajúc sa na výsledky testov.
Predstavitelia poľského Inštitútu pamäti národa (IPN) opierajú svoje tvrdenie o výsledky laboratórnej analýzy kúsku mydla nájdeného v roku 1945 v lekárskom ústave v Gdansku, ktorý viedol nacistický nemecký profesor Rudolf Spanner.
Laboratórna analýza ukázala, že jednou zo súčastí mydla bol ľudský tuk, vyhlásila dnes hovorkyňa gdanskej pobočky IPN Paulina Szumeraová. V mydle našiel ľudské tkanivo profesor Andrzej Stolyhwo z varšavskej Poľnohospodárskej univerzity.
Tento kúsok mydla bol použitý v povojnových norimberských procesoch, kde boli poprední nacistickí vodcovia obvinení zo zločinov proti ľudskosti. V tom čase však žalobcovia nedisponovali technológiou schopnou zistiť ľudské tkanivo v mydle.
Ľudské pozostatky používané na výrobu mydla pochádzali údajne z koncentračných táborov v Kaliningrade, Bydgoszczi a Stutthofu vzdialených 30 kilometrov od Gdansku.
Vyšetrovanie IPN ukázalo, že mydlo, pravdepodobne vyrobené profesorom Spannerom, bolo používané na čistenie operačných a pitevných miestností.
1 jka žab