ňou postihnutá od začiatku zimy.
Už v novembri 2000 dosahovali mrazy mínus 20 stupňov Celzia a vyše .000 osôb ostalo bez tepla, keďže vypadlo ústredné kúrenie. Plynovodné potrubie je slabo chránené a pri silných mrazoch sa láme. Moskva obviňuje miestnu správu z nekompetentnosti a zlého riadenia. Generálny prokurátor nevylučuje, že proti vedeniu Primorskej oblasti sa začne súdne stíhanie za "zanedbanie povinností".
Miestne súdy v mestách na Sibíri a Ďalekom východe už začali desiatky vyšetrovaní za prerušenie dodávok plynu a elektrickej energie.
Plynovodné potrubia praskajú, autá sa kazia, obyvatelia ostávajú doma naobliekaní do teplých odevov a zdržiavajú sa blízko tepelných telies. Sibír a Ďaleký východ, čo je územie predstavujúce niekoľko tisíc kilometrov, zasiahli začiatkom roka silné mrazy. Teploty klesajú na mínus 40 stupňov Celzia. Zo vzdialených miest a dedín uvedených oblastí už pravidelne oznamujú, koľko z nich je bez elektrického prúdu a kúrenia.
V Krasnojarskej oblasti teplota v pondelok klesla na mínus 57 stupňov Celzia. Jeden muž zahynul a 30 ďalších bolo hospitalizovaných. Podľa meteorologických služieb aj v nasledujúcich dňoch má pokračovať chladné počasie.
Na Ďalekom východe v Primorskej oblasti je takmer 15.000 ľudí bez ústredného kúrenia, mrazy pritom klesajú na mínus 30 stupňov Celzia. V dôsledku mrazov popraskali potrubia. Aj vo Vladivostoku sú obyvatelia často bez elektrického prúdu. V mnohých podnikoch požiadali pracovníkov, aby išli domov. Súkromným osobám neodporúčajú doma zapájať niekoľko elektrických spotrebičov súčasne.
Problémy ruského Ďalekého východu sú najmä ekonomického a politického charakteru, zhrnuje francúzsky denník Le Figaro.