Z detí čínskych "nových boháčov" by sa mali stať pravé dámy či džentlmeni aj prostredníctvom drahých hodín baletu. FOTO - SITA/AP |
Tento rok v lete vozila Rosa Leiová každý víkend svoju päťročnú dcérku Angelinu na golfové ihrisko na predmestie Šanghaja. Tam ju profesionálny golfista zo Škótska pri dvojhodinovej lekcii za 200 dolárov zasväcoval do tajov tohto športu, píšu The New York Times.
Potom sa však začal školský rok a malá Angelina bude musieť golf obmedziť a uspokojiť sa s víkendovými lekciami na miestnom golfovom ihrisku. Okrem zvládnutia náročného školského rozvrhu bude navštevovať súkromné kurzy vo FasTrackKids, mimoškolskú akadémiu pre deti od štyroch rokov, ktorá si hovorí aj juniorský program M.B.A.
Tridsaťpäťročná Rosa Leiová, bývalá expertka na informačné technológie a manželka úspešného pracovníka vedenia propagácie v tlači, patrí k novej generácii bohatých rodičov, ktorí hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť svojim potomkom pevné miesto v rýchlo sa rodiacej elite.
Pre minulú generáciu, keď sa ľudia stále ešte obliekali do jednofarebných fádnych uniforiem a hromadili veľké bohatstvo, bez toho, aby sa tým chválili, bolo cestou k úspechu členstvo v tej správnej komunistickej mládežníckej organizácii alebo štúdium na najprestížnejších univerzitách. V súčasnosti začínajú preteky o úspech skoro a dôraz sa v nich nekladie na ideológiu, ale na vedomosti a skúsenosti. Tie budú deti potrebovať v elitnom živote, na ktorý ich rodičia pripravujú.
Okrem výučby golfu v rannom veku, ktorý je veľmi populárny, platia bohatí rodičia potomkom najrôznejšie kurzy - od baletu a súkromných lekcií hudby, po výučbu jazdy na koni, korčuľovanie, lyžovanie a dokonca pólo. Intenzívny záujem o školenie v životnom štýle nesvedčí len o snahe rodičov zabezpečiť deťom budúcnosť, ale aj o generačnej sociálnej neistote čínskych "nových boháčov".
"Títo ľudia sú bohatí, ale základné dobré mravy sú pre nich španielskou dedinou," tvrdí odborník z pekinskej Akadémie spoločenských vied Wang Lia-i. Z 35 miliónov Číňanov, ktorí vlani vycestovali do zahraničia, podľa nej boli mnohí šokovaní zistením, že sú často považovaní za nevychovancov. Niektorí z nových boháčov, takých ako pani Leiová, odvážajú svoje deti na dlhodobé pobyty do zámoria. Populárnymi mestami sú Londýn a New York, pretože deti sa tu môžu naučiť hovoriť s tým správnym prízvukom.
Iné sú zapisované do čínskych škôl, ktoré sľubujú urobiť z nich pravé dámy a pánov. Najpovestnejší z týchto programov vedie Japonka Juna Jamadaová, ktorá si neberie servítky, a účtuje si zhruba 900 dolárov za dvojtýždňový kurz zahŕňajúci pobyt v päťhviezdičkovom hoteli. Tínedžeri sa tu musia pred obedom sprchovať, poobede popíjať čaj, nosiť spoločenský odev, učiť sa patrične chodiť, jesť, tancovať a na úrovni konverzovať s opačným pohlavím.
Pani Jamadaová trvá na tom, aby lekcie navštevovali so študentmi aj ich rodičia, "pretože ak rodičia doma vypľúvajú melónové semienka alebo kuracie kosti priamo, na čo by potom bola naša výučba vybraného správania".
Ťažko povedať, koľko Číňanov je natoľko bohatých, aby mohli tak plytvať na svojich potomkov peniazmi, ale niekoľko prieskumov a neoficiálnych údajov naznačuje, že ich počet prudko rastie. (čtk)