Londýn 5. októbra (TASR) - Britskí väzni sa možno nasťahujú do policajných ciel alebo ich prepustia, pretože väzenia v Anglicku a vo Walese sú takmer plné. Oznámila to dnes britská vláda.
Riaditelia väzníc čelia kríze, keďže väzenia sú preľudnené. Počet uväznených v stredu dosiahol 79.754, takže voľných miest pre väzňov ostáva menej než 250. Hrozí, že nových väzňov budú musieť väznice odmietať.
Keďže v Británii sa udeľujú čoraz dlhšie tresty, ale aj viac kratších trestov za relatívne málo závažné skutky, preľudnenosť väzení dosiahla rekordnú úroveň. Uvádzajú to sudcovia aj charitatívne organizácie bojujúce za reformu väzníc.
Ministerstvo vnútra sa snaží uplatniť celú škálu opatrení pri riešení problému s preplnenými väznicami. Vláda v júli oznámila, že vytvorí 8000 nových väzenských miest, aby pomohla odľahčiť krízu.
"Ľudia vchádzajú do väzenia ako cez otáčavé dvere," povedal hovorca charitatívnej organizácie pre reformu väzníc. Podľa neho narastá počet ľudí, ktorých viackrát za sebou odsúdia do väzenia.
Podľa správy televízie BBC existuje dohoda s policajnými šéfmi, že cely na policajných staniciach sa budú využívať na uväznenie odsúdených. Hovorkyňa ministerstva vnútra však vyhlásila, že takéto rozhodnutie ešte nepadlo.
Ďalšou možnosťou, ako uvoľniť miesta vo väzeniach, je dopraviť zahraničných narušiteľov zákona do ich domovských krajín, kde by si trest odslúžili.
Využívať sa budú aj vyprázdnené vojenské kasárne pri Doveri v anglickom grófstve Kent. Ďalším riešením bude takisto skoršie prepúšťanie niektorých väzňov na slobodu.
Tieňový minister vnútra David Davis v pondelok obvinil vládu, že nesprávnym riadením zapríčinila preľudnenosť britských väzníc.