Uviedol to dnes predseda Ústrednej rady nemeckých Sintiov a Rómov Romani Rose, ktorý v tejto súvislosti spomenul Českú republiku, Ukrajinu i Slovensko.
Rose na tlačovej konferencii novinárom povedal, že systém OSN pre ľudské práva musí zohľadňovať zistenia Európskeho monitorovacieho centra pre rasizmus a xenofóbiu (EUMC) z roku 2005, podľa ktorých sú v Európe najzraniteľnejšou skupinou voči diskriminácii práve Rómovia.
"Táto menšina, táto veľká menšina 12 miliónov ľudí, je stále ohrozená rasizmom, diskrimináciou a apartheidom," povedal Rose.
Jeho skupina sa tiež snaží zvýšiť informovanosť o pol milióne rómskych obetí holokaustu. Nedostatok znalostí o ich osude podľa Roseho len zhoršuje súčasnú diskrimináciu Rómov a Sintiov. "Systematicky ich vyhľadávali. Zabíjali ich bez ohľadu na to, či išlo o malé deti alebo starých ľudí," povedal.
Rose uviedol, že neonacisti v rastúcej miere využívajú internet na šírenie nenávistnej propagandy proti Rómom, pričom ich diskriminácia je vážnym problémom v Českej republike, ako aj na Ukrajine a Slovensku.
Dnešná tlačová konferencia sa konala pred výstavou zameranou na nacistickú perzekúciu Rómov a rasizmus, ktorý voči ním dodnes pretrváva. Výstavu otvoria v newyorskom ústredí OSN v januári.
V máji EUMC uviedlo, že rozšírená diskriminácia a negatívne stereotypy bránia integrácii rómskych detí do škôl v EÚ, pričom vlády musia vyvíjať väčšie úsilie o podporu rovnoprávnosti a boj proti segregácii. Štúdia s určitým znepokojením upozornila na to, že v Maďarsku, na Slovensku a v ČR boli rómski žiaci umiestnení do škôl pre duševne postihnuté deti.