Londýn/Belfast 4. októbra (TASR) - Po desaťročiach boja proti britskej vláde v Severnom Írsku už Írska republikánska armáda (IRA) nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu a nevenuje sa teroristickým aktivitám. Uviedli to v dnešnej správe zahraniční odborníci, ktorí dohliadajú na odzbrojenie polovojenských skupín v regióne.
Podľa správy Nezávislej monitorovacej komisie (IMC) prešla IRA v posledných rokoch "radikálnou zmenou", pričom nemá v úmysle vrátiť sa k násiliu ani potenciál viesť trvalú ozbrojenú kampaň. Rozpustila tiež viaceré dôležité jednotky zodpovedné za výrobu a pašovanie zbraní či výcvik.
Napriek tomu sú niektorí členovia IRA naďalej zapletení do závažnej kriminality, konajú však z osobných motívov a bez súhlasu vedenia skupiny, ktoré členom hovorí, aby nepoužívali fyzickú silu a stavali sa dôrazne proti zločineckým aktivitám, uvádza správa.
"Nedomnievame sa, že PIRA sa ešte angažuje v terorizme," uviedla IMC s použitím oficiálneho názvu skupiny, ktorým je Dočasná IRA (Provisional IRA).
IRA sa vlani vzdala ozbrojeného boja s tým, že svoje ciele bude presadzovať politickými prostriedkami. Komisia plnenie tohto prísľubu pozitívne zhodnotila v polročnej správe, ktorá podľa nádeji Británie a Írska položí základ obnovenia samosprávy Severného Írska.
Správu zverejnili týždeň pred rozhovormi o obnovení regionálnej severoírskej vlády, na ktorej by sa mali spoločne podieľať predstavitelia katolíckej a protestantskej komunity. Na dohodu im Londýn a Dublin stanovili termín do 24. novembra.
Vyše 30-ročný konflikt medzi prevažne katolíckymi írskymi nacionalistami a probritskými protestantmi v Severnom Írsku, pri ktorom zahynulo 3600 ľudí, do značnej miery zastavila tzv. veľkopiatková dohoda v roku 1998. Podľa dohody vznikol regionálny parlament, ten však nefunguje od roku 2002. Jednou z hlavných prekážok jeho obnovenia boli pokračujúce násilnosti IRA.
Vlády Británie a Írska najnovšiu správu IMC privítali.
"Hoci priznávame, že jednotlivé strany si celkom právom urobia vlastné hodnotenie, domnievame sa, že táto správa položila základ konečného riešenia konfliktu v Severnom Írsku," uvádza stanovisko britskej vlády. Podľa írskeho premiéra Bertieho Aherna "neboli podmienky pre politickú dohodu ešte nikdy lepšie".
Správa zvyšuje tlak na hlavnú probritskú severoírsku Demokratickú unionistickú stranu (DUP), aby súhlasila so spoločnou vládou, a na proírskych republikánov, aby oficiálne podporili regionálnu políciu, ktorú dlhé roky odmietajú ako zaujatú.
DUP stále vyjadruje pochybnosti o tom, že IRA sa úplne vzdala násilia. Pokým strana nebude v tejto otázke úplne presvedčená, odmieta vládnuť po boku politického spojenca IRA, strany Sinn Féin.