Brusel 4. októbra (TASR) - Od začiatku tohto roka nenastal žiaden pokrok v rokovaniach medzi Spojenými štátmi americkými a Európskou úniou snažiacou sa o dosiahnutie bezvízového styku pre všetky svoje členské krajiny. Vízová povinnosť pri cestách do USA v súčasnosti platí pre občanov Grécka a všetkých nových členských štátov únie s výnimkou Slovinska.
Ako sa uvádza v správe, ktorú dnes zverejnila Európska komisia, aj napriek tomu, že sa uskutočnilo viacero stretnutí medzi USA a EK, ako aj medzi USA a členskými krajinami vrátane júnového summitu EÚ-USA, neobjavili sa žiadne náznaky pokroku. Okrem iného sa podľa komisie nemodifikovala a nešpecifikovala cestovná mapa a nestanovil sa žiaden primeraný časový harmonogram pre zrušenie víz pre jednotlivých členov únie. EK pripomína, že akceptuje kritériá stanovené americkým Kongresom pri rozhodovaní o tom, či žiadateľ dostane americké víza, považuje však za neprijateľný spôsob uplatňovania týchto kritérií. Členské krajiny tak napríklad nedostávajú informácie o dôvode odmietnutia udelenia víz ich občanom.
Správa tiež konštatuje, že americké úrady nie sú pripravené zvážiť uľahčenie procesu vydávania víz napríklad v súvislosti s požadovaným poplatkom, hoci podľa najnovších informácií chcú umožniť podávanie žiadosti o víza prostredníctvom internetu.
EK rovnako pripomína, že v Kongrese bol predložený pozmeňujúci návrh nového imigračného zákona, ktorý by umožnil rozšírenie bezvízového programu na určité členské krajiny spĺňajúce stanovené podmienky. V tomto štádiu je však priskoro odhadnúť šance na jeho schválenie, no ani táto iniciatíva by nepriniesla riešenie, o ktoré má záujem EÚ. Z tohto dôvodu je EK presvedčená, že voči USA by sa mohli zvážiť príslušné kroky vrátane dočasného obnovenia vízovej povinnosti voči držiteľom amerických diplomatických a služobných pasov.
Správou sa budú zaoberať ministri spravodlivosti a vnútra na zasadnutí Rady EÚ, ktorá sa bude konať vo štvrtok a piatok v Luxemburgu. Komisár pre slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť Franco Frattini považuje túto situácii podľa dnešných slov svojho hovorcu za "ďalej nepochopiteľnú a neprijateľnú".
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh