SOUL 4. októbra (SITA/AP) - Námestník juhokórejského ministra zahraničia Ju Mjung-hwan v stredu upozornil, že jadrové testy Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) môžu viesť Japonsko k výrobe jadrových zbraní a spustiť tak regionálne preteky v zbrojení. Počas rozpravy v juhokórejskom parlamente o avizovanom pláne Severnej Kórey otestovať svoje jadrové zbrane Ju povedal, že takýto krok môže byť dôvodom pre spustenie japonského jadrového programu a povedie k protiopatreniam zo strany Číny a Ruska, čo by mohlo zmeniť rovnováhu moci v severovýchodnej Ázii.
Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí v utorok vyhlásilo, že krajina v budúcnosti uskutoční jadrový test v rámci posilňovania svojej ochrany, keďže údajne čelí "extrémnej hrozbe jadrovej vojny, sankciám a nátlaku" zo strany Spojených štátov amerických.
Jadrové zbrane sú pre japonských politikov tabuizovanou témou, pretože krajinu ešte stále prenasledujú spomienky na bombardovanie Hirošimy a Nagasaki. Bývalý premiér Jasuhiro Nakasone minulý mesiac šokoval poslancov, keď v spolupráci s Inštitútom pre štúdium medzinárodnej politiky, ktorý vedie, predložil v parlamente návrh, aby Japonsko prehodnotilo možnosť disponovať jadrovými zbraňami a pripravilo sa tak na veľké zmeny v medzinárodnom spoločenstve.
Možný ekologický dopad na Rusko
Ruský minister obrany Sergej Ivanov vystríhal Severnú Kóreu, aby preukázala zdržanlivosť v súvislosti so svojimi plánmi testovať jadrové zbrane a vyjadril znepokojenie Moskvy z možných ekologických dopadov na susediace územie Ruska. Podľa Ivanova, ktorý je na návšteve ruských leteckých základní v Kirgizsku, jadrové testy, ak sa vôbec uskutočnia, by mohli spôsobiť Rusku ekologické škody.
Rusko, ktoré zdieľa so Severnou Kóreou krátku hranicu, sa v posledných rokoch pokúšalo upraviť narušené vzťahy s KĽDR. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v utorok v reakcii na oznámenie KĽDR o plánovaní jadrových testov povedal, že plán Pchjongjangu vyvolal v Moskve "hlboké znepokojenie", keďže jeho realizácia "ďalej vyhrotí vojensko-politickú situáciu na Kórejskom polostrove a jeho okolí a ďalej naruší medzinárodný režim nešírenia jadrových zbraní".