BRATISLAVA 3. októbra (SITA) - Za posledným vyostrením napätia v gruzínsko-ruských vzťahoch stojí neochota Moskvy zmieriť sa s euroatlantickou orientáciou Gruzínska. V utorok to pre agentúru SITA uviedol mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Gruzínskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Nikoloz Nikolozišvili. "Moskva v súčasnosti stráca vplyv, ktorý mala v dobách Sovietskeho zväzu. Niektorým vplyvným silám v Rusku sa nepáči úsilie Gruzínska stať sa demokratickou krajinou a integrovať sa do euroatlantických štruktúr, a preto siahajú po provokáciách," uviedol veľvyslanec. Ako dodal, príkladom takejto provokácie je budovanie špionážnej siete v krajine, ktorú úrady v Tbilisi odhalili a zatkli štyroch dôstojníkov podieľajúcich sa na špionážnych aktivitách. Nikolozišvili zároveň zdôraznil, že Gruzínsko svoje smerovanie nezmení.
Gruzínsko minulý týždeň zatklo piatich ruských dôstojníkov a obvinilo ich zo špionáže vo vojenských zariadeniach krajiny, jedného z nich však po krátkom čase prepustilo. Moskva na zadržanie reagovala odvolaním svojho veľvyslanca v Tbilisi, evakuáciou diplomatickej a vojenskej misie a zastavením vydávania víz. Ruské ministerstvo dopravy a ministerstvo telekomunikácií navyše v pondelok oznámili, že od utorka sa zastavuje vzdušné, železničné, cestné, námorné a poštové spojenie medzi Ruskom a Gruzínskom. Bilaterálne vzťahy Tbilisi a Moskvy sú dlhodobo narušené ambíciou Gruzínska vstúpiť do NATO a tiež blízkymi vzťahmi Moskvy s odštiepeneckými gruzínskym provinciami Abcházsko a Južné Osetsko.
Pokiaľ ide o plánované referendum o nezávislosti Južného Osetska od Gruzínska Nikolozišvili tvrdí, že nebude mať žiadny vplyv na vývoj v krajine a celom regióne. "Nevnímame ho ako seriózne. Referendum sa nemôže konať, ak krajina nie je medzinárodné uznaná," povedal. Gruzinsko je podľa neho pripravené poskytnúť južnému Osetsku a Abcházsku najvyšší stupeň autonómie. Ako dodal, Tbilisi sa snaží odštartovať priamy dialóg so separatistickými provinciami, keďže súčasný dialóg prostredníctvom Ruska nepriniesol žiadny pokrok. Udržiavanie status quo podľa gruzínskeho veľvyslanca totiž nemožno označiť za zlepšenie situácie.
Nikoloz Nikolozišvili zároveň odmietol paralelu medzi gruzínskymi konfliktami a situáciou v juhosrbskej provincii Kosovo, a označil ich za úplne odlišné. Reagoval tak na špekulácie, že Rusko by za súhlas s nezávislosťou Kosova mohlo žiadať osamostatnenie Južného Osetska a Abcházska.