Uviedla to dnes americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová.
Podobne ako v pondelok, šéfka americkej diplomacie aj dnes konštatovala, že Irán zatiaľ nijako nenaznačil ochotu zastaviť kontroverzný jadrový proces. Ako ďalej uviedla, o otázke iránskeho jadrového programu budú "čoskoro" diskutovať ministri zahraničných vecí stálych členských krajín Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka. V pondelok Riceová uviedla, že schôdzka by sa mohla uskutočniť tento týždeň. Na prípadnom tohtotýždňovom stretnutí šéfov diplomacií Británie, Číny, Francúzska, Ruska, USA a Nemecka by sa podľa Riceovej mohlo diskutovať o možných sankciách voči islamskej republike.
Podľa amerických predstaviteľov je pravdepodobné, že cieľom uvalenia sankcií by zrejme bolo v prvom rade zabrániť Iránu, aby sa dostal k materiálom "dvojakého použitia" - teda takým, ktoré možno využiť na civilné aj vojenské účely.
"Naďalej dúfame, že Irán zastaví obohacovanie uránu, zatiaľ však nemáme žiadne dôkazy naznačujúce, že sa tak chystá urobiť," povedala dnes Riceová v Saudskej Arábii na začiatok svojho blízkovýchodného turné.
"Ak by sa tak nestalo, medzinárodné spoločenstvo nebude mať inú možnosť než sa riadiť podmienkami rezolúcie č. 1696... a to znamená uvalenie sankcií," uviedla americká ministerka na tlačovej konferencii so saudskoarabským rezortným partnerom Saúdom al-Fajsalom
Piati stáli členovia BR OSN a Nemecko ponúkli Teheránu ekonomické a technologické stimuly výmenou za zastavenie obohacovania uránu a návrat k rokovaniam, ktoré s ním viedli Nemecko, Francúzsko a Británia.
Irán nesplnil požiadavku rezolúcie BR OSN, podľa ktorej mal do konca augusta zastaviť obohacovanie uránu pod hrozbou možných sankcií.
Iránska mediálna sieť Chabar dnes informovala, že v priebehu nadchádzajúcich niekoľkých dní dôjde k obnoveniu rokovaní medzi Teheránom a EÚ.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana a iránsky vyjednávač Alí Laridžání sa na tom dohodli v pondelňajšom telefonickom rozhovore. Chabar neuvádza presný čas ani miesto rokovaní.