Vatikán 2. októbra (TASR) - Vatikán dnes vyjadril plnú podporu britským biskupom, ktorí napadli dokumentárny film televíznej stanice BBC. V snímke sa objavuje obvinenie, že v rámci systému, ktorý zaviedol vo svojom predchádzajúcom pôsobisku dnešný pápež Benedikt XVI., sa zakrývalo pohlavné zneužívanie detí.
Dokument z názvom Sex Crimes and the Vatican (Sexuálne zločiny a Vatikán) odvysielala BBC v nedeľu večer v rámci populárneho programu o aktuálnom dianí Panorama. Rímskokatolícki biskupi z Anglicka a Walesu film ostro odsúdili a označili ho za "nepravdivý a zavádzajúci".
Vatikán uviedol, že za seba sa k snímke zatiaľ nevyjadrí, no vyslovil plnú podporu ostrému vyhláseniu birminghamského arcibiskupa Vincenta Nicholsa, napísanému v mene britských biskupov.
Podľa Nicholsa, predsedu Katolíckeho úradu pre ochranu detí a zraniteľných dospelých, by sa BBC mala "hanbiť za štandard žurnalizmu, ktorý použila na tvorbu tohto bezdôvodného útoku na pápeža Benedikta XVI."
BBC sa postavila na obranu svojho dokumentárneho filmu. V ňom sa sústredila na tajný dokument z roku 1962, ktorý stanovil postupy pre prípady sexuálneho zneužívania detí vo vnútri katolíckej cirkvi.
Dokument s názvom Crimen Sollicitationis ukladá povinnosť sľubu mlčanlivosti tak samotnému dieťaťu, ktoré sa stalo obeťou takéhoto zneužitia, ako aj kňazovi, ktorého sa obvinenie týka, a všetkým prípadným svedkom udalosti. Porušenie tohto sľubu inak povedie k exkomunikácii, hovorí dokument BBC.
"Tento postup mal ochrániť reputáciu kňaza, až kým cirkev prípad nevyšetrí, no v praxi môže poskytnúť predlohu na kamufláž incidentu," uvádza sa v snímke BBC a komentátor dodáva: "Muž zodpovedný za jeho dodržiavanie bol 20 rokov kardinál Joseph Ratzinger, muž, ktorého minulý rok zvolili za pápeža."
Ratzinger stál na čele Kongregácie pre doktrínu viery - vatikánskeho úradu presadzujúceho doktrínu - od roku 1981 až do apríla 2005, keď bol zvolený za pápeža.