SME

Vojenské diktatúry majú stále prístup k zbraniam

Londýn 2. októbra (TASR) - Medzery v zákonoch o exporte zbraní umožňujú, aby sa arzenály dostali k vojenským diktatúram a do krajín, ktoré sú predmetom ...


Londýn 2. októbra (TASR) - Medzery v zákonoch o exporte zbraní umožňujú, aby sa arzenály dostali k vojenským diktatúram a do krajín, ktoré sú predmetom zbrojných embárg. V dnes zverejnenej správe to konštatujú organizácie na dodržiavanie ľudských práv, lobujúce za zatavenie týchto praktík.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správa koalície Control Arms, združujúca Amnesty International, Oxfam International a International Action Network on Small Arms, uvádza, že niektoré zákony nedokážu regulovať predaj a obchodovanie so súčiastkami zbraní. To znamená, že odpadlícke skupiny si jednoducho kupujú súčiastky, z ktorých zbrane zložia.

SkryťVypnúť reklamu

"Zbrojné spoločnosti sú globálne, pravidlá o zbraniach však nie a výsledkom je vyzbrojovanie protiprávnych režimov," uviedol vo vyhlásení Jeremy Hobbs, riaditeľ Oxfam International. "Európa a Severná Amerika...zásobujú porušovateľov ľudských práv súčiastkami, aby ich doma zložili," dodal.

Spojené národy dnes začínajú debatovať o prijatí záväznej Zmluvy o obchodovaní so zbraňami. Skupiny na dodržiavanie ľudských práv dúfajú, že na lídrov OSN vyvinú tlak, aby podpísali zmluvu o obmedzení predaja zbraní.

Podľa správy v niektorých prípadoch krajiny využívajú sprostredkovateľov, aby obišli zbrojné embargá. Ako príklad autori uvádzajú príliv zbraní do Sudánu, kde v regióne Darfúr zahynulo asi 200.000 ľudí a 2,5 milióna ušlo zo svojich domov od roku 2003, keď africké etnické skupiny povstali proti Arabmi ovládanej centrálnej vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Sudán v minulosti nakúpil z Číny vojenské vrtuľníky vyrobené zo súčiastok a technológiou, ktoré dodali európske aj severoamerické firmy, uvádza Amnesty.

Dnes žiadna krajina nemá autonómny zbrojný priemysel, uvádza správa s názvom "Zbrane bez hraníc", keďže súčiastky sa vyrábajú a zbrane montujú v továrňach v zahraničí.

Jedným z príkladov je americký útočný vrtuľník AH-64 Apache, ktorý obsahuje 6000 súčiastok vyrábaných v rôznych častiach sveta, uvádza správa s odvolaním sa na inžiniera spoločnosti Boeing. Apache sa predáva ozbrojeným silám v Holandsku, Egypte, Grécku, Izraeli, Japonsku, Kuvajte, Saudskej Arábii, Spojeným arabským emirátom a Británii.

Kódex EÚ zakazuje členským štátom predávať celé helikoptéry Izraelu. Vrtuľníky Apache kúpené Izraelom však obsahujú súčiastky vyrobené firmami v členských krajinách únie - Írsku, Holandsku a Spojenom kráľovstve, uvádza správa.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším problémom v snahách o reguláciu predaja súčiastok je, že veľkú časť globálneho zbrojného obchodu tvoria predmety, ktoré majú okrem vojenského aj civilné využitie. Autori správy však tvrdia, že regulácia technológie dvojakého využitia - napríklad procesorov digitálneho signálu, používaných v DVD prehrávačoch a raketových navádzacích systémov - je možná.

Podľa správy má obchodovanie zo zbraňami každý rok na svedomí najmenej 300.000 mŕtvych a milióny ďalších zničených životov. Objem zbrojných obchodov je gigantický a rastie - podľa odhadov sa tento roku uskutočnia transakcie za bilión (tisíc miliárd) dolárov, čo je 15-krát viac ako celosvetové výdavky na humanitárnu pomoc.

Kým na trhu dominuje veľká päťka vývozcov zbraní - Rusko, USA, Francúzsko, Nemecko a Británia - čoraz aktívnejšie sú aj Čína, India, Južná Afrika a Južná Kórea.

SkryťVypnúť reklamu

Ručné a ľahké zbrane sa vyrábajú v približne 90 krajinách sveta. Na svete je dosť guliek na to, aby bol každý zo šiestich miliárd obyvateľov zeme postrelený dvakrát, uvádza správa.

Prieskum na čiernom trhu v irackom Bagdade zo začiatku roku odhalil muníciu z Bulharska, Česka, Maďarska, Rumunska, Ruska a Srbska.

Control Arms uzatvára, že aj keď existujú určité dohody o kontrole zbrojenia, sú len politické. Preto je životne dôležité, aby sa prijala právne záväzná medzinárodná zmluva. Tá by nebránila legálnej a zodpovednej výrobe a obchodovaniu so zbraňami, ale - ak by bola riadne formulovaná a plnená - mohla by zabrániť tomu, aby sa zbrane dostali do rúk despotov a porušovateľov ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 280
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 877
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 201
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 027
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 790
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu