Paríž/Ženeva 2. Apríla (TASR) - Na zrušenie trestu smrti na celom svete a na ratifikáciu kjótskeho protokolu o obmedzení škodlivých emisií do ovzdušia vyzval francúzsky prezident Jacques Chirac v nedeľu pred Komisiou OSN pre ľudské práva v ženevskom Paláci národov. Obidve výzvy priamo či nepriamo adresoval aj novej americkej administratíve Georgea W. Busha, komentuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Chirac sa na výročnej konferencii Komisie OSN pre ľudské práva kategoricky vyjadril proti trestu smrti, keďže nikdy nemožno vylúčiť riziko, že zomrie nevinný človek. Ako prvú etapu na ceste k všeobecnému zrušeniu trestu smrti navrhol "všeobecné moratórium" na tento akt. Súčasne kritizoval pritvrdenie postoja novej americkej administratívy v oblasti životného prostredia.
"Vyzývam na všeobecné zrušenie trestu smrti vo svete," cituje Chiraca Le Figaro a dodáva, že prvýkrát vystúpil pred Komisiou prezident krajiny. "Vyše sto krajín už trest smrti zrušilo, k nim sa každý rok pridávajú ďalšie tri-štyri krajiny postupne, ako sa zakoreňuje a rastie presvedčenie, že smrť nemôže v nijakom prípade predstavovať krok justície," zdôraznil Chirac.
Poslucháči v Paláci národov v Ženeve pochopili, že jeden z najstarších spojencov USA už "nie je na rovnakej vlne ako superveľmoc", uviedol francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine, ktorý spolu so Chiracom pricestoval do Ženevy.
Trest smrti sa uplatňuje v niekoľkých štátoch v USA, kde justícia študuje prípady vyše 300 mentálne hendikepovaných ľudí, čakajúcich v celách smrti na vykonanie rozsudku. Chirac v minulých rokoch urobil niekoľko krokov smerom k bývalému americkému prezidentovi Billovi Clintonovi, aby sa tresty smrti nevykonali. Po nástupe novej americkej administratívy túto úlohu preberie na seba Európska únia (EÚ), uvádza Le Figaro.
Chirac sa vo svojom prejave priamo neobrátil na G. W. Busha a ani na USA, kde sa tresty smrti v niektorých štátoch bežne vykonávajú, podobne ako aj v Číne, uvádza Le Figaro. Naopak, v otázke ochrany životného prostredia sa francúzsky prezident zameral priamo na nového amerického prezidenta. Chirac označil za "znepokojujúce" jeho rozhodnutie odmietnuť protokol z Kjóta v čase otepľovania ovzdušia.
Jacques Chirac vyzval všetky krajiny, v prvom rade priemyselne vyspelé, aby úplne a bezodkladne zaviedli do praxe opatrenia, vypracované a zapísané v protokole z Kjóta z roku 1997, uzatvára Le Figaro.