Fischer dúfa, že parlamentné voľby, ktoré by mohli vymeniť vo vláde stredopravičiarov za stredoľavičiarov pritiahnu v nedeľu k volebným urnám 80 percent voličov.
Rakúsko má približne šesť miliónov oprávnených voličov, z ktorých podľa analytikov až 25 percent nevie, koho má voliť. Podľa prieskumov verejnej mienky je boj medzi najväčšími politickými stranami takmer vyrovnaný, s istým náskokom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela pred opozičnými socialistami Alfreda Gusenbauera (SPÖ). O tretie miesto bojuje populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ) so stranou Zelených. Prieskumy prisudzujú obidvom stranám okolo 10 percent hlasov. Do parlamentu sa pravdepodobne nedostane menší partner v koaličnej vláde premiéra Schüssela, Aliancia za budúcnosť Rakúska (BZÖ) ani ďalšie dve menšie strany, Komunistická strana Rakúska a strana europoslanca Hansa Petera Martina, ktorým sa nepodarí získať potrebné 4 percentné minimum hlasov.
Pri zostavovaní novej vlády však nebude vylúčená ani veľká koalícia ľudovcov a socialistov, ktorú v poslednej televíznej debate pripustili aj predsedovia oboch strán. Spoluprácu s FPÖ kategoricky odmietajú Schüssel aj líder sociálnych demokratov Gusenbauer. Predseda strany Zelených Alexander Van der Bellen si vie predstaviť spoločnú vládu s ktoroukoľvek z dvoch najsilnejších strán.