Belehrad 29. septembra (TASR) - Predseda vojvodinského parlamentu Bojan Kostreš dnes apeloval na srbského premiéra Vojislava Koštunicu, aby sa na sobotu plánované schválenie srbskej ústavy parlamentom v Belehrade odložilo o mesiac. Zároveň vyzval na verejnú debatu o návrhu textu dokumentu.
Koštunica na stretnutí Kostreša informoval o obsahu novej ústavy, text dokumentu však šéf vojvodinského parlamentu nedostal.
Kostreš podľa vlastných slov zopakoval požiadavku, aby Vojvodina získala viac právomoci v oblastiach exekutívy, zákonodarstva a justície. Verejná debata by poskytla príležitosť k tomu, aby experti a občania získali informácie o dokumente a vyjadrili sa k nemu, uviedol Kostreš.
Srbský prezident Boris Tadič televízii B92 povedal, že nemá dobrý pocit kvôli náhlivosti pri schvaľovaní ústavy bez verejnej diskusie.
Návrh základného zákona nepoznajú ani všetky vládne strany. Srbská vicepremiérka Ivana Duličová-Markovičová vo štvrtok vyhlásila, že text nevidela.
Dôvodom pre snahy o rýchle schválenie ústavy sú OSN sprostredkované rozhovory o budúcom štatúte Kosova, ktoré vstupujú do záverečnej fázy. Ústava obsahuje pasáž, v ktorej sa hovorí, že Kosovo je neoddeliteľnou súčasťou Srbska. Na to, aby vstúpila do platnosti, musia ústavu v referende schváliť srbskí voliči.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu. Bombardovaním vyvrcholil dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.
Etnickí Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie Kosova a trvajú na nezávislosti. To však Belehrad odmieta a navrhuje, aby Kosovo - kolíska srbskej štátnosti a kultúry - dostalo širokú autonómiu v rámci Srbska.
Šesť mocností z tzv. kontaktnej skupiny minulý týždeň poverilo vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, aby do konca roka navrhol riešenie. Všeobecne sa predpokladá, že Ahtisaari navrhne nezávislosť.