Podľa prieskumu belehradského Centra pre slobodné voľby a demokraciu (CeSID) si 58 percent želá udržanie Kosova v rámci hraníc Srbska, ale len 12 percent to považuje za realistické. Viac ako tretina, 36 percent opýtaných vyjadrilo očakávanie, že Kosovo bude nezávislé.
Spomedzi stúpencov ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS), ktorá má v prieskumoch najväčšiu popularitu, želanie udržať Kosovo vyjadrilo 80 percent opýtaných, 41 percent priaznivcov SRS však považuje budúcu nezávislosť Kosova za realistickú.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu. Bombardovaním vyvrcholil dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.
Etnickí Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie Kosova a trvajú na nezávislosti. To však Belehrad odmieta a navrhuje, aby Kosovo - kolíska srbskej štátnosti a kultúry - dostalo širokú autonómiu v rámci Srbska.
Momentálne do záverečnej fázy vstupujú Spojenými národmi sprostredkované rozhovory o konečnom štatúte provincie. Šesť mocností z tzv. kontaktnej skupiny minulý týždeň poverilo vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, aby do konca roka navrhol riešenie. Všeobecne sa predpokladá, že Ahtisaari navrhne nezávislosť.