Helsinki 29. septembra (TASR) - Srbsko nepreukázalo pokrok v otázke zadržania z vojnových zločinov obžalovaného generála Ratka Mladiča a preto neexistujú dôvody, aby EÚ zvažovala obnovenie zmrazených predvstupových rozhovorov s Belehradom. Dnes to vyhlásil komisár pre rozšírenie EÚ Olli Rehn.
"Neobjavili sa žiadne prvky, o ktorých by sme vedeli, a neobjavil sa náznak pokroku zo srbskej strany," povedal Rehn tla4ovej agentúre Reuters po neformálnom stretnutí s hlavnou prokurátorkou haagskeho tribunálu OSN Carlou del Ponte.
Únia rozhovory o stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) so Srbskom prerušila v máji po tom, čo Belehrad nesplnil ďalší termín na zatknutie Mladiča a jeho vydanie haagskemu tribunálu. Ten ho pred 11 rokmi obžaloval z genocídy v súvislosti s bosnianskou vojnou z rokov 1992-95.
Rehn dodal, že počká na podrobnejšiu správu del Ponte, ktorú prokurátorka predloží po informačnej návšteve Belehradu, plánovanej na začiatok budúceho týždňa. "Zo strany EÚ však nie je potrebné žiadne nové hodnotenie," uviedol. Rehn sa s del Ponte stretol na okraji seminára v Helsinkách.
Del Ponte na seminári v Helsinkách vyjadrila nespokojnosť s tým, že Belehrad realizuje svoj vlastný akčný plán na zatknutie Mladiča. Ako dodala, Belehrad má stále "veľmi ďaleko k plnej spolupráci" s tribunálom.
Žalobkyňa pred novinármi vyslovila presvedčenie, že Mladič bude čoskoro čeliť justícii, ak EÚ bude pevne trvať na splnení podmienok, ktoré Srbsku stanovila. To podľa del Ponte znamená, že pred obnovením rokovaní o SAA musí byť Mladič vydaný do Haagu alebo aspoň zadržaný.
Otázka Mladiča môže mať dopady aj na vnútropolitickú situáciu v Srbsku. Kľúčová koaličná strana vo vláde Vojislava Koštunicu, G17 Plus pohrozila, že kabinet opustí, ak sa rozhovory s EÚ neobnovia do 1. októbra. Krok G17 by znamenal pád už aj tak nestabilnej menšinovej vlády a predčasné voľby.
G17 vo štvrtok vyhlásila, že jej štyria ministri rezignácie oficiálne predložia dnes. Neskôr však oznámila, že k záležitosti sa nebude vyjadrovať do nedele.
Del Ponte vyhlásila, že snahy primať Srbsko k spolupráci s tribunálom sa dostali do "kľúčového okamihu", a vyzvala EÚ, aby nezakolísala.
"Ak EÚ udrží rokovania prerušené až do plnej spolupráce (Srbska) s nami - a plná spolupráca znamená Mladič v Haagu alebo lokalizácia Mladiča, a ak bude lokalizovaný, do dvoch hodín bude zatknutý a presunutý - ak EÚ zachová túto podmienku, som optimistom v tom, že Mladiča budeme mať," povedala.
ICTY Mladiča, bývalého veliteľa bosnianskosrbskej armády, obžaloval v roku 1995, okrem iného z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva počas bosnianskej vojny z rokov 1992-95. Do začiatku roku 2002 žil Mladič vo svojej belehradskej vile a až následne sa začal ukrývať. Podľa prokuratúry ICTY sa stále ukrýva v Srbsku.