
Oslo 29. septembra (TASR) - Takmer 170 osobností a 23 organizácií z celého sveta figuruje v tomto roku medzi kandidátmi na Nobelovu cenu mieru, ktorých zaregistroval nórsky Nobelov výbor.
Znalci pomerov dávajú najväčšie šance z nich niekdajšiemu fínskemu prezidentovi Marttimu Ahtisaarimu, ktorý sa výraznou mierou pričinili o dosiahnutie mierovej dohody medzi indonézskou vládou a povstalcami z provincie Atjeh v auguste 2005. Muž, ktorý bol už v minulosti navrhnutý na prestížne ocenenie, pôsobí v súčasnosti ako vyslanec OSN pre Kosovo.
Solídne šance však pozorovatelia dávajú aj ďalším kandidátom, predovšetkým indonézskemu prezidentovi Susilovi Bambangovi Yudhoyonovi a v emigrácii pôsobiacej čínskej disidentke ujgurskej národnosti, moslimke Rebíji Kadírovej. Tú vlani v marci prepustili z väzenia, kam ju v roku 2000 poslali na osem rokov za prezradenie štátneho tajomstva.
Členovia výboru, vymenovaní nórskym parlamentom, už tradične taja, ku ktorému z kandidátov sa prikláňa väčšina z nich. Osobný kredit Ahtisaariho a jeho diplomatické úspech však podľa všetkého nemajú u zaintesovaných malú váhu.
Otázkou zostáva, do akej miery ovplyvní rozhodnutie piatich členov Nobelovho výboru nespokojnosť srbskej strany s Ahtisaariho aktivitami pri aktuálnych rozhovoroch medzi Belehradom a Prištinou o budúcnosti Kosova.
Medzi ďalšími uchádzačmi o Nobelovu cenu mieru figuruje aj americký exminister zahraničných vecí Colin Powell, či venezuelský prezident Hugo Chávez. Skupina amerických kongresmanov navrhla na ocenenie vietnamského disidenta Thich Quang Do, budhistického mnícha, ktorý za nezlomnú vôľu usilovať pokojnou cestou o slobodu v krajine strávil za mrežami alebo v domácom väzení, v ktorom je aj v súčasnosti, celkove 18 rokov. Pozoruhodnou osobnosťou je aj hinduistický guru a zakladateľ nadácie International Art of Living Foundation a rôznych ďalších humanitných, charitatívnych a rozvojových organizácií Sri Sri Ravi Shankar, ktorý je považovaný za veľkého bojovníka za porozumenie medzi národmi, náboženstvami a kultúrami.
Meno laureáta Nobelovej ceny mieru dotovanej sumou 10 miliónov švédskych korún, ktorú vlani udelili Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) a jej generálnemu riaditeľovi, Egypťanovi Muhammadovi Baradejovi, sa dozvieme 13. októbra. Slávnostné odovzdanie ceny sa uskutoční tradične 10. decembra, v deň výročia úmrtia vynálezcu dynamitu a filantropa Alfreda Nobela, od ktorého uplynie 110 rokov.
Nobelova cena mieru je jedinou, o ktorej laureátovi sa tradične rozhoduje v Nórsku, a nie vo Švédsku. Rozhodol o tom ešte samotný Alfred Nobel, aj keď to oficiálne nikdy nezdôvodnil. Keďže však Nórsko bolo za jeho života súčasťou Švédska, jestvujú úvahy, že sa tak rozhodol kvôli potenciálnemu zmierneniu tlaku švédskej vlády pri výbere laureáta tohto ocenenia. Prirodzene nemohol vtedy tušiť, že čoskoro sa Nórsko stane samostatnou krajinou.
Na snímkach kandidáti Martti Ahtisaari a Hugo Chávez.