Canberra 2. apríla (TASR) - V austrálskom hlavnom meste Canberra bolo po rokoch príprav a dohadov konečne otvorené Národné múzeum, ktoré návštevníkov zoznamuje s dejinami kontinentu a jeho obyvateľov. Austrálsky premiér John Howard pri slávnostnom sprístupnení expozície pripomenul, že zbierky múzea odhaľujú austrálske dejiny a tradície tak trochu nezvyčajným spôsobom. Zdá sa teda, že viac ako storočná diskusia o podobe múzea bude pokračovať i po jeho otvorení.
Ešte niekoľko hodín pred sprístupnením expozície verejnosti čaty robotníkov dokončovali posledné úpravy v areáli múzea, ktoré leží uprostred Canberry na brehu jazera Burleyho Griffina. Celý projekt dlho trpel politickými spormi, nedostatkom financií a neustálymi odkladmi.
Austrálsky parlament totiž vybudovanie Národného múzea schválil už v roku 1979, ale s jeho výstavbou sa začalo až v roku 1996. Podľa riaditeľky múzea Dawn Caseyovej tieto ťažkosti zapríčinili hlavne rozličné spôsoby výkladu histórie Austrálie.
Farebná budova múzea stojí na výbežku pôdy, ktorý zasahuje do jazera, jeho steny sa vykláňajú do šírky a strecha pripomína morskú vlnu. Väčšinu fasády zdobia nápisy v Braillovom slepeckom písme. Základ múzea predstavuje obrovský uzol, ktorý symbolizuje spletitú austrálsku históriu.
V jednej sále tvoria zvukovú kulisu Aborigéni zo severnej Austrálie mávajúci kopijami. Okrem klasických artefaktov, akými sú bumerangy a kamenné pazúriky, múzeum vysvetľuje, ako bieli prisťahovalci využívali pôvodných obyvateľov Austrálie, na ktorých hľadeli zvrchu.
Dobové nahrávky ilustrujú návštevu britskej kráľovskej rodiny, ktorú vítali domorodé kmene. Hlas reportéra z polovice 20. storočia komentuje pantomimické scénky Aborigénov ako alegóriu nikdy nekončiaceho hľadania potravy.
Kurátori sa vyhli chronologickému usporiadaniu zbierok, a namiesto toho skúmajú jednotlivé ikony "austrálanstva". Či už ide o šesťkilové srdce legendárneho dostihového žrebca Phar Lapa alebo o tzv. imperiálny puding.
"Chystáme ukážku vianočného pudingu. Ide o imperiálny puding, ktorý vymyslela obchodná rada impéria, aby propagovala myšlienku britskej ríše ako jednej veľkej šťastnej rodiny. Do tohto pudingu sa mohli použiť prísady z celej ríše. Ríbezle z Austrálie, jablká z Británie a podobne," vysvetľuje kurátorka Nicole McCleaonová.
Austrálske národné múzeum počíta s miliónom návštevníkov ročne, čo je ambiciózny cieľ, vzhľadom na to, že Canberra nie je pre turistov príliš atraktívna a väčšina z nich hlavné mesto pri návšteve Austrálie vynecháva. Múzeum však za návštevu stojí. Je to smelý pokus, ako v duchu 21. storočia rozpliesť zamotanú históriu pôvodných obyvateľov a bielych Austrálčanov.