KOLÁŽ: SME/OI |
Fetišizmus akoby nepoznal konca. Tentoraz to stálo 176 000 eur (šesť a pol milióna korún). Za takú sumu v utorok predali 19 akvarelov a dve skice v maličkom mestečku na juhozápade Anglicka. Ich zvláštnosťou je signatúra v dolnom rohu. AH alebo Adolf Hitler.
Na stenu si kupcovia zavesia malebné krajinky podobné dielam nemeckého maliara Friedricha Davida Caspara, ktorý tvoril o storočia skôr. Akurát Hitlerovým všeličo chýba - napríklad aj to oslňujúce svetlo vystupujúce z tmy a romantické jemnôstky. C. D. Friedrich inšpiroval Hitlera nielen pri ťahoch štetcom, ale aj pri predstavách o árijskom ideáli. Smola pre Friedricha, lebo jeho dielo dodnes niektorí kritici odmietajú práve pre fakt, že Hitler ho využíval na propagandu nacizmu.
Vydražené Hitlerove maľby sa našli v podkroví belgického domu, blízko miesta, kde Hitler v prvej svetovej vojne bojoval ako desiatnik nemeckej armády. Belgický predajca zostáva v anonymite.
Jeho rozsiahla zbierka akoby spojila svet. Podľa aktualne.cz prejavili záujem o maľby kupci z Juhoafrickej republiky, Ruska aj USA. USA vlastnia pritom Hitlerových malieb dosť - pri denacifikácii Nemecka skonfiškovali americké vojská niekoľko diel, ktoré sa ani po rokoch nepodarilo Nemcom vysúdiť späť.
"Keby sa aukcia uskutočnila v Londýne, protestovalo by sa tam. Adolf Hitler bol masovým vrahom a je chybou ťažiť z toho peniaze," vyjadrila sa pre BBC manželka Aarona Barschaka, ktorý musel aukciu opustiť. Dôvod? Prišiel tam preoblečený za Hitlera.
Ozývajú sa aj hlasy, že Hitlerove obrazy by mali spáliť. "Je to facka rodinám obetí holokaustu," komentoval aukciu Paul Newgass, viceprezident exeterskej synagógy.
Technicky by si spálenie diel nevyžadovalo veľa energie. Podľa BBC sa rozmery diel začínajú pri pohľadnicových formátoch a pokračujú do 25 x 20 cm. I keď odborníci sa zhodujú, že kupci nezískali "úžasné umelecké diela", Hitlerove iniciálky dokážu byť pre niekoho dostatočným dôvodom na investíciu.
Pritom okrem morálnej otázky vystupuje aj problém pravosti malieb, ktorá je spochybnená. Aukčná sieň Jefferys pochopiteľne tvrdí, že predajca "urobil všetko, čo bolo v možnostiach, aby autentifikoval obrazy".
Pre Hitlera znamenali maľby pred jeho kariérou zvráteného diktátora a monumentálneho zločinca zdroj príjmov, ktoré mu dovoľovali navštevovať divadlo a operu. Údajne vytvoril 3400 malieb a kresieb. S maľovaním neprestal ani počas vodcovského obdobia. Navrhoval plány miest, nábytkový dizajn a tiež si načrtával ľudské portréty. Na umeleckú školu ho však neprijali.
"Neexistuje spojitosť medzi maľbami a tým, kým bol Hitler neskôr," citovala BBC hovorcu aukčnej siene Jefferys ešte pred spustením aukcie.
I keď dejiny nepoznajú keby, predstava, že by Adolfa Hitlera v jeho mladíckych rokoch prijali na viedenskú Akadémiu umenia, smeruje rovnakým smerom ako úvaha, čo by bolo, keby sa Benito Mussolini zastavil pri svojich literárnych ambíciách. Možno by sme dnes nedražili ich obrazy a nečítali ich spisy, lebo by sme tie mená nikdy nepočuli.