SME

Barroso: Vstup Rumunska a Bulharska bude historickým úspechom

Štrasburg 26. septembra (TASR) - Vstup Rumunska a Bulharska do Európskej únie bude historickým úspechom, pretože sa ním dokončí v poradí piate kolo rozširovania ...

Štrasburg 26. septembra (TASR) - Vstup Rumunska a Bulharska do Európskej únie bude historickým úspechom, pretože sa ním dokončí v poradí piate kolo rozširovania Európskej únie a pokročí sa v znovuzjednocovaní Európy. Uviedol to dnes predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v súvislosti so zverejnením hodnotiacej správy, v ktorej EK odporučila prijatie oboch krajín do EÚ k 1. januáru 2007, no súčasne nariadila poprístupový dohľad.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa komisára pre rozšírenie Olliho Rehna, ktorý správu v EP prezentoval, ukázali obidva štáty v uplynulých mesiacoch svoju pripravenosť, pričom "kľúčom k úspechu bolo rumunské a bulharské úsilie a silná podpora zo strany únie".

SkryťVypnúť reklamu

"Obidve krajiny úspešne vyriešili polovicu z problémov, na ktoré sme upozornili v máji. Očakávame preto, že zostávajúce otvorené otázky budú vyriešené v nadchádzajúcich mesiacoch," vyhlásil Rehn.

Najnovšie kolo rozšírenia EÚ považuje Barroso za úspech, pričom zdôrazňuje, že z neho profitovali členské i pristupujúce krajiny. Šéf EK však v pléne EP opakovane zdôraznil potrebu odstránenia problému zablokovanej európskej ústavnej zmluvy. V pondelok Barroso v Bruseli konštatoval, že by po prijatí Rumunska a Bulharska nebolo rozumné pokračovať v ďalšom rozširovaní únie bez toho, aby sa vyriešili inštitucionálne otázky.

"Myslím, že po piatom kole rozšírenia by malo nasledovať riešenie pre inštitucionálne usporiadanie, ktoré by malo predchádzať prijímaniu ďalších členov. Toto je spôsob, ako zaistiť efektívne a harmonické fungovanie rozšírenej únie," konštatoval Barroso. Súčasne pripomenul, že vykonanie inštitucionálnych zmien po rozšírení EÚ na 27 členov predpokladá aj v Zmluva z Nice. Barroso verí, že sa to podarí uskutočniť do konca roku 2008, čo by komisii umožnilo rešpektovať svoje záväzky voči krajinám, s ktorými začala prístupové rokovania. Momentálne sa pritom rokuje s Chorvátskom a Tureckom.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský poslanec Miroslav Mikolášik dnešné rozhodnutie komisie uvítal, pričom ocenil zavedenie ochranných mechanizmov, ktoré dávajú komisii možnosť pristúpiť k sankciám v prípade, ak Sofia a Bukurešť neodstránia nedostatky vo viacerých oblastiach.

"Spomínam si dobre, aké boli postoje k Slovensku, ako tvrdo po nás žiadali zavedenie niektorých reforiem a obávam sa, že v oblasti justície, boja proti korupcii, niektorých poľnohospodárskych opatrení, či spongiformných encefalopatií majú obidve krajiny čo doháňať. Som rád, že je tam tá poistka a myslím si, že to bude aj tlak na ne, aby konali rýchlejšie," uviedol Mikolášik.

Rovnaký názor má aj ďalšia slovenská europoslankyňa Anna Záborská. "Som príjemne prekvapená, že EK nakoniec tie obmedzenia dala do hodnotiacej správy, pretože z doterajších diskusií som mala pocit, že poslednýkrát, kedy sa EK snažila striktne trvať na tom, aby pristupujúce krajiny splnili všetky požiadavky, bolo pri vstupe Slovenska do EÚ. Cítila som to trocha ako nespravodlivosť, keďže voči nám boli zásadné výhrady a museli sme všetko splniť do bodky," vyhlásila Záborská.

SkryťVypnúť reklamu

V otázke otvorenia slovenského pracovného trhu pre bulharských a rumunských pracovníkov Mikolášik pripomenul, že aj Slovensko sa snažilo o odstránenie pracovných obmedzení pre slovenských občanov zo strany starých členských krajín.

"Bolo by preto nefér a bolo by politický nespravodlivé Bulharsku a Rumunsku zavrieť náš slovenský trh. Myslím, že nejakí pracovníci na slovenský trh prídu, ale nebojím sa toho. Je len na nás, koho si sem zoberieme a umiestnime na našom pracovnom trhu. Myslím, že aj vzhľadom na katastrofálnu demografickú situáciu na Slovensku možno budeme aj radi, že niektorí pracovníci prídu," tvrdí Mikolášik.

Spolu so Záborskou reagovali aj na slová Barrosa, podľa ktorého by bolo nerozumné pokračovať v ďalšom rozširovaní únie bez vyriešenia otázky euroústavy. Obaja slovenskí europoslanci dali jasne najavo, že sú veľkými zástancami vstupu Chorvátska do EÚ. Záborská je pritom presvedčená, že ak by nebolo došlo k vojne na Balkáne, Chorvátsko by sa stalo členom EÚ už pri rozširovaní v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto vyhlásenie preto vnímam ako vyhlásenie, ktoré by malo byť korigované," komentovala Záborská slová predsedu EK.

Mikolášik si myslí, že voči Záhrebu sa umelo udržiava odstup.

"Súhlasil by som s tou pauzou, pokiaľ by išlo o Turecko. Tam si treba zadefinovať, čo ešte Európa je a čo už nie," dodal europoslanec.

Budúcoročný vstup Bulharska a Rumunska do únie víta aj Irena Belohorská, ktorá verí, že ich nikto nebude považovať za menejcenných členov. Pripomenula pritom však aj potrebu bojovať proti obchodu s deťmi v Rumunsku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 703
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 267
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu