Bochum 2. apríla (TASR) - Nemeckí archeológovia z univerzity v Bochume objavili na severe Talianska po desaťročných vykopávkach antický luxusný hotel. Vo zvyškoch stavby sa našiel riad, mince, textílie a ďalšie vzácne predmety.
Vedci si spočiatku mysleli, že narazili na rímsky veľkostatok (Villa Rustica), ktorý vznikol v 1. storočí pred naším letopočtom. Čím dlhšie však vykopávky trvali, tým jasnejšie bolo, že ide o luxusnú ubytovňu.
Oblasť vykopávok sa nachádza priamo pri rieke Pád medzi mestami Ficarolo a Gaiba. Hotel bol obývateľný ešte v 6. storočí nášho letopočtu, keď oblasť osídlili Ostrogóti.
Posledné dva roky vykopávok odkryli obrovský pôdorys s dĺžkou 80 metrov, ktorý bol pre Villu Rustiku priveľký. I jeho členenie je pre veľkostatok netypické: Budovu tvoria dve symetrické krídla oddelené otvoreným dvorom s murovaným oltárom. V súkromných veľkostatkoch sa však murované oltáre nevyskytujú. Toto členenie stavby presvedčilo archeológov o tom, že pred sebou majú antický hostinec, ponúkajúci všetok vtedy dostupný luxus pre vysokopostavených cestujúcich.
Jeho zákazníkmi neboli bežní pocestní, ale väčšinou štátni úradníci alebo dôstojníci, ktorí boli na ceste k svojim jednotkám. Hotel ležal na križovatke dvoch štátnych ciest. Prvá cesta viedla z Bologne do Padovy a pri meste Ficarolo križovala rieku Pád. Na tento účel vybudovali pontónový most, ktorý sa vedel lepšie prispôsobiť stále sa meniacemu korytu rieky ako kamenný most. Druhá cesta viedla pozdĺž severného brehu Pádu z Verony do Ravenny.
Celú južnú stranu hotela zaberá tmavá, dvojposchodová hala so stĺpmi a piliermi. Vo východnom krídle sa našli pozostatky schodiska. V západnom krídle vykopali v roku 2000 pod strechou haly najmenej 7,5 metra hlbokú studňu, z ktorej sa dá ešte dnes nabrať čerstvá pitná voda.
Pred hlavnou budovou v južnej časti sa rozkladá vydláždená oblasť, s ktorou hraničí na západe zrekonštruovaný hrob ostrogótskej panovníčky, pochovanej v kompletnom ornáte (bohato zdobený odev).
Na východe stojí ďalšia, tentoraz osamotená budova. Postavili ju ako stodolu a podopierali ju iba piliere. Stavba slúžila ako "garáž" pre vozy a kone.
V obytnej časti hotela sa našiel drahý riad mestského štandardu, najmä šálky a kanvice, ale aj amfory, v ktorých sa prepravovalo víno. To ale nebolo všetko. Jedna miestnosť bola plná ozdôb pre ženy a predmetov na líčenie a česanie - žeby akýsi salón krásy?
V ďalšej miestnosti sa určite vyrábali textílie, pretože sa tu našlo asi 25 tkáčskych závaží. Nález morského slimáka, vylučujúceho látku purpurovej farby svedčí o tom, že látky sa na mieste aj farbili.
Okrem toho sa našli predmety z ďalekých krajín: sýrske alebo egyptské sklo, strieborná minca numídskeho kráľa Džubu I., ktorá nepatrila medzi bežné obeživo rímskej ríše, či glazúra v keltskom štýle, ktorá vznikla počas vpádu Rimanov do Británie.
(Internet: http://www.ruhr-uni-bochum.de/pressemitteilungen-2001/msg00069.html)