BANJA LUKA 26. septembra (SITA/AP) - Predstavitelia srbskej časti Bosny podpísali v utorok kontroverznú zmluvu o osobitných vzťahoch so susediacim Srbskom napriek ostrým protestom zo strany Chorvátov a bosnianskych moslimov. Podpísaná zmluva dáva bosnianskej časti so srbskou väčšinou nazývanej Srbská republika (RS) vo vzťahu k Srbsku rovnaký status, ako má celý štátny útvar Bosna a Hercegovina (BaH).
Prezident RS Dragan Čavič a jeho premiér Milorad Dodik podpísali so srbskými partnermi, prezidentom Borisom Tadičom a premiérom Vojislavom Koštunicom, medzinárodnú dohodu len niekoľko dní pred parlamentnými voľbami v Bosne a Hercegovine, ktoré sú naplánované na 1. októbra. Podľa Čaviča uzavretá zmluva stabilizuje vzťahy medzi oboma stranami v regióne a oživí hospodárske, politické a kultúrne vzťahy medzi Srbskom a RS.
Predseda bosnianskeho predsedníctva moslim Sulejman Tihič vo svojom vyhlásení v pondelok označil politiku Srbska vo vzťahu k Bosne a Hercegovine za pokryteckú, pretože otvorene ignoruje skutočnosť, že dve z jej troch národnostných skupín nepodporili uzavretú medzinárodnú zmluvu. Podľa Tihiča len posilnenie vzťahov medzi Srbskom a Bosnou a Hercegovinou ako jednotným štátnym celkom môže zlepšiť stabilitu v regióne a naopak, dohoda s vládou srbskej časti BaH vnesie do vzťahov medzi Sarajevom a Belehradom viac napätia.
Podľa medzinárodného splnomocnenca pre BaH Christiana Schwarza Schillinga je srbská dohoda v súlade s ústavou Bosny a Hercegoviny. Ďalší predstavitelia medzinárodného spoločenstva označili zmluvu za výhodnú pre BaH ako celok.
Mierová dohoda, ktorou sa skončila bosnianska vojna v roku 1995, rozdelila krajinu na Srbskú republiku spravovanú pravoslávnymi Srbmi a federáciu moslimských Bosniakov a katolíckych Chorvátov. Každá časť má vlastnú vládu a spájajú ich len spoločné štátne inštitúcie, medzi ktoré patria aj rotujúci traja prezidenti.