Washington/Peking 2. apríla (TASR) - Americké námorníctvo považuje nedeľňajšiu zrážku svojho hliadkovacieho lietadla s čínskou stíhačkou nad Juhočínskym morom za nehodu.
"Kým sa nedokáže opak, budeme to brať ako nehodu," povedal v noci nadnes na Havaji admirál Dennis Blair, hovorca tichomorského veliteľstva námorníctva USA. Podľa Blaira by bolo "samovražedné", keby pomalšie hliadkovacie lietadlo spôsobilo takúto kolíziu zámerne.
Tvrdenia Washingtonu a Pekingu o priebehu incidentu sa líšia. Čína tvrdí, že dve jej stíhačky začali prenasledovať americké lietadlo typu EP-3, keď sa priblížilo k čínskemu vzdušnému priestoru. Americké lietadlo sa zrazu otočilo k stíhačkám a do jednej z nich narazilo. Stíhačka sa po kolízii zrútila a zatiaľ po nej niet žiadnej stopy.
Američania zasa tvrdia, že ich stroj typu EP-3 bol na rutinnej misii nad Juhočínskym morom, keď sa do jeho blízkosti dostali dve čínske stíhačky. Americké lietadlo s 24 osobami na palube sa dostalo do kontaktu s jednou z čínskych stíhačiek a bolo nútené núdzovo pristáť na letisku na čínskom ostrove Chaj-nan. Zatiaľ nie je známe, či sa EP-3 nachádzal v čase incidentu v medzinárodnom vzdušnom priestore.
Spojené štáty vyzvali Peking, aby sa postaral o ich prieskumné lietadlo a o jeho posádku. Stroj treba opraviť a umožniť mu odlet na domovskú základňu, ktorou je podľa japonskej agentúry Kjódo Kadena na ostrove Okinawa.
Americký veľvyslanec v Číne Joseph Prueher sa v nedeľu stretol s čínskym námestníkom ministra zahraničných vecí s cieľom vyriešiť situáciu, ktorá nastala po zrážke lietadiel. Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Michelle Kingová potvrdila, že Washington je v neustálom spojení s čínskymi úradmi. Americké veľvyslanectvo v Pekingu vysiela na ostrov zástupcov veľvyslanectva, aby sa skontaktovali s posádkou lietadla. Kingová uviedla, že Čína uistila americkú stranu o tom, že celá posádka je v poriadku.