Compiégne 23. septembra (TASR) - Libanonská radikálna skupina Hizballáh sa musí stať súčasťou demokratického systému, ak sa chce stať životaschopnou politickou stranou. Dnes to vyhlásil francúzsky prezident Jacques Chirac.
"Je zrejmé, že Hizballáh má predpoklady, aby sa stal politickou stranou. Ale aby bol politickou stranou, musí sa integrovať do demokracie," povedal Chirac novinárom po neformálnom summite s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Compiégne.
Podľa Chiraca problém libanonskej suverenity nemôže riešiť mierová jednotka OSN, UNIFIL, ale "musia ho vyriešiť samotní Libanončania, vnútorne".
Blízkovýchodná kríza bola jedným z množstva bodov agendy stretnutia na bývalej kráľovskej rezidencii asi 75 kilometrov severne od Paríža.
Lídri hovorili aj o kríze okolo iránskeho jadrového programu, situácii v Kosove, vzťahoch EÚ s Ruskom, ako aj o viacerých bi- a trilaterálnych otázkach, napríklad energetike, aeronautike a vesmíre.
V súvislosti s Libanonom Putin oznámil, že Moskva do krajiny vysiela "malý kontingent" ženistov a odmínovačov, ktorí budú pomáhať pri obnovovaní vojnou zničenej infraštruktúry. Ruský kontingent nebude súčasťou UNIFIL, pôsobiť bude na základe bilaterálnej dohody, dodal Putin.
Merkelová vyzdvihla neformálny trojstranný summit, ktorý sa organizuje od roku 1998. Ako povedala, tieto stretnutia "prispievajú k prehĺbeniu vzťahov Ruska s celou Európskou úniou".
Putin sa v rámci diskusie pokúsil zmierniť obavy, ktoré nedávno vyvolala skutočnosť, že ruská štátom vlastnená banka kúpila 5,02-percentný podiel v európskej leteckej a vesmírnej agentúre EADS. Ruský prezident vyhlásil, že Moskva nechce získať vplyv v EADS a nákup nie je "znakom agresívneho správania sa ruskej strany." Ako dodal, išlo len o "prirodzenú hru trhov". "Kúpili sme, lebo cena účastín bola nižšia. Nechceme nič ovplyvňovať," uviedol Putin.