Mníchov 22. septembra (TASR) - Advokát Ladislava Nižňanského Steffen Ufer žiada o rehabilitáciu svojho klienta, ktorého súd v bývalom Československu odsúdil za spoluúčasť na vyvraždení obyvateľov Kľaku a Ostrého Grúňa na trest smrti, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Súd s Ladislavom Nižňanským bol pravdepodobne posledným veľkým procesom s vojnovým zločincom - a skončil sa fiaskom pre obžalobu. V decembri uplynulého roka súd po 15 mesiacoch Nižňanského z obžaloby 164-násobnej vraždy oslobodil. Obvinený sa zodpovedal z prepadu dvoch dedín na strednom Slovensku a hromadnej vražde viac ako 160 ľudí, prevažne starých ľudí, žien a detí Masaker mal byť pomstou Nemcov na predchádzajúce útoky partizánov, informuje SZ.
Na Slovensku, odkiaľ Nižňanský pochádza, však výrok o "preukázanej nevine" neplatí. Súd v Banskej Bystrici 88-ročnému Nižňanskému lapidárne oznámil, že trest smrti, na ktorý ho odsúdili v roku 1962, sa mení na doživotie. Nižňanského advokát Steffen Ufer považuje takéto rozhodnutie za škandál, píše nemecký denník.
Mníchovský prokurátor oprel svoju žalobu o rozsudok československého súdu z roka 1962. Veľmi skoro sa však ukázalo, že tento rozsudok nezodpovedá nárokom kladeným na právny štát, pokračuje Süddeutsche Zeitung.
Na svedkov sa vyvíjal masívny nátlak, mnohí podpísali z obavy o svoj život všetko. Existovali dokonca presné "režijné" pokyny, ako viesť súdny proces s obžalovaným, ktorého v neprítomnosti odsúdili na trest smrti.
Noviny citujú aj zo zdôvodnenia rozsudku nad Nižňanským: "Obžalovaný sa dal do služieb najreakčnejších skupín západných imperialistov... a vo svojej vlastizradcovskej činnosti pokračuje aj dnes."
Nižňanský sa stal očividne obeťou konfliktu medzi Východom a Západom, vtedajší komunistickí mocipáni ho chceli použiť ako príklad, pokračuje SZ.
V procese proti Nižňanskému v Mníchove upozornil na tieto skutočnosti predovšetkým jeho advokát Ufer. Sudcovia nemali voči Uferovmu dokazovaniu nijaké námietky. Opierajúc sa predovšetkým o výpovede tých, ktorí masaker prežili, prišli k záveru, že masaker nevykonal Nižňanského oddiel, ale doteraz neznáma jednotka SS v spojení s niektorými domácimi Nemcami. Nižňanského oslobodenie s istým oneskorením akceptovala aj mníchovská prokuratúra, podotýka SZ.
Na Slovensku však považujú Ladislava Nižňanského naďalej za masového vraha. Trest smrti mu zmenili na doživotie.
S takýmto rozhodnutím ale Nižňanský ani advokát Ufer nesúhlasia. Ufer preto poveril svojho kolegu v Bratislave, aby sa voči rozhodnutiu odvolal. "Môj mandant trvá na právnom zrušení rozsudku a na osobnej, ľudskej rehabilitácii," hovorí Ufer. Dúfa, že podporu nájde na slovenskom ministerstve spravodlivosti. V tejto inštitúcii má pracovať oddelenie na spracovanie neprávostí z obdobia komunizmu, uzatvára SZ.