NEW YORK 20. septembra (SITA/AP) - Africká únia (AÚ) v stredu oznámila, že predĺži mandát svojich mierových síl v Dárfúre do konca roka a počas nadchádzajúceho obdobia tak zaistí prítomnosť medzinárodných jednotiek vo vojnou postihnutej sudánskej provincii. Ako v tejto súvislosti uviedol predseda Rady pre mier a bezpečnosť celoafrickej organizácie a prezident Burkina Faso Blaise Compaore, OSN poskytne misii materiál a logistickú podporu. O predĺžení misie rozhodla AÚ na zasadnutí, na ktorom sa zúčastnil aj generálny tajomník OSN Kofi Annan a sudánsky prezident Umar al-Bašír odmietajúci prevzatie misie AÚ jednotkami OSN.
Al-Bašír pri odchode po skončení zasadnutia reagoval jednoznačným "nie" na otázku novinára, či umožní prevzatie misie mierovými jednotkami OSN. Slabo financované sily AÚ v Dárfúre v prevažnej miere nedokážu zastaviť násilie v Dárfúre. AÚ aj Bezpečnostná rada OSN vyzvali OSN, aby v záujme misie hlbšie siahla do zdrojov. Nateraz misiu AÚ posilnení OSN materiálne a logisticky, dodal Compaore, podľa ktorého "Sudán je pripravený spolupracovať s OSN."
OSN a viaceré skupiny pre ľudské práva uviedli, že boje medzi povstalcami a vládnymi milíciami v Dárfúre si vyžiadali viac ako 200 tisíc obetí a vyhnali z domovov okolo 2,5 milióna obyvateľov od roku 2003. Napriek tomu al-Bašír odmieta, že v regióne prebieha humanitárna katastrofa obrovských rozmerov a v utorok vyhlásil, že skupiny pre ľudské práva zveličujú situáciu v Dárfúre s cieľom získať viac peňazí. Na tlačovej konferencii v New Yorku povedal aj to, že mierové jednotky OSN určené na ochranu Izraela rozdelia Sudán a budú mať prístup k ropným zásobám.
V utorňajšom prejave na Valnom zhromaždení OSN americký prezident George W. Bush označil zabíjanie v Dárfúre za genocídu a povedal, že sily AÚ nie "sú dosť silné", aby ochránili civilistov. Vyzval na posilnenie jednotiek a prevzatie kontroly OSN. USA a ich spojenci teraz zvažujú ďalšie možnosti na konfrontáciu s al-Bašírovou vládou, vrátane možnosti vojenskej intervencie.