Ruské úrady mu 21. augusta bez udania dôvodu oznámili, že jeho žiadosť o predĺženie akreditácie a víza zamietli. Novinár dostal iba mesačné vízum na to, aby ukončil svoj pobyt v Rusku.
Nie som si vedomý toho, že by som porušil nejaké pravidlá pre udeľovanie akreditácií a víz, alebo nejaký ruský zákon, uviedol Moláček pred odchodom z Moskvy pre Český rozhlas.
Podľa nemenovaného zdroja z ČT by mohol postup Moskvy voči Moláčkovi súvisieť s nepredĺžením akreditácie ruského novinára Leonida Sviridova v Česku na jar tohto roku. Podľa niektorých špekulácií sa mohol ruský novinár venovať v Česku špionážnej činnosti.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí ČR informácie o nepredĺžení novinárskej akreditácie Leonidovi Sviridovovi zatiaľ nekomentoval.
Podľa veľvyslanectva Ruskej federácie v Česku ale MZV ČR Sviridovovi skutočne novinársku akreditáciu pred niekoľkými mesiacmi nepredĺžilo.
Áno, je to pravda, povedal dnes pre TASR hovorca ruského veľvyslanectva v Prahe Vladimir Fjodorov s tým, že nepredĺženie novinárskej akreditácie bolo následne dôvodom aj pre nepredĺženie víza tomuto novinárovi. Nijako to nevysvetlili, dodal hovorca na adresu českej diplomacie.
Sviridov v ČR pracoval pre ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA-Novosti od roku 2001 do leta 2003, kedy začal pôsobiť ako regionálny spravodajca tejto agentúry vo Varšave, ale akreditovaný bol naďalej aj v Česku a na Slovensku.
Leonid Sviridov ako novinár pokrýval napríklad aj bratislavský summit Bush-Putin v roku 2005 a bol koordinátorom projektu českej mutácie ruského časopisu Rusko v globálnej politike. Ruský novinár chystal aj slovenskú mutáciu tohto časopisu, ktorý vychádza s podporou ruského ministerstva zahraničných vecí.
Špekulácie denníka Právo, že práve ruský novinár Sviridov by mohol byť nemenovaným špiónom, o ktorom sa na začiatku septembra zmienilo české Vojenské spravodajstvo (VS), sa nepotvrdili. Česká vojenská tajná služba síce v septembri konštatovala, že odhalila špióna z postsovietskej krajiny, ktorý sa na českom území pod civilným krytím pokúšal získať citlivé informácie o NATO a EÚ, ale podľa hovorcu VS nešlo o novinára Sviridova a zverejnené informácie sa týkali správy o činnosti tejto služby za rok 2005. Môžem úplne poprieť, že by to malo akúkoľvek spojitosť s tou osobou, o ktorej sa zmieňuje naša výročná správa, pretože to je výročná správa za rok 2005. To znamená, že pokiaľ by to malo mať - teoreticky nejakú spojitosť s akousi reciprocitou, tak sa to určite netýka toho nášho prípadu, povedal pre TASR hovorca VS Ladislav Šticha.
Hovorca českej kontrarozviedky, Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Jan Šubert sa odmietol na adresu ruského novinára vyjadriť jednoznačne. Špekulácie o nelegálnych aktivitách Sviridova na českom území ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
Pokiaľ ide o záležitosti, ktoré sa týkajú špionáže, tak sa k nim s výnimkou výročných správ - zásadne nevyjadrujeme, uviedol dnes hovorca BIS pre TASR.
Vedenie ČT sa jednoznačne postavilo za svojho zamestnanca, ktorý sa ničím neprevinil, a chce žiadať od ruských úradov vysvetlenie ich postupu.
ČT je presvedčená, že prekvapujúci postup ruských úradov nijako nesúvisí s profesionálnym výkonom Jana Moláčka na poste spravodajcu ČT, rovnako ako je presvedčená, že spravodajca žiadnymi svojimi aktivitami nedal takémuto kroku opodstatnenie. ČT preto bude žiadať podrobnejšie vysvetlenie tohto postupu a zároveň zaistí, aby plnohodnotné a pôvodné spravodajstvo z Ruska zaisťoval iný reportér, uvádza sa v oficiálnom stanovisku českej verejnoprávnej televízie, ktoré dnes TASR poskytla Anna Freimanová z tlačového odboru ČT. V rovnakom duchu sa pre TASR vyslovil aj riaditeľ spravodajstva ČT Zdeněk Šámal, ktorý v Rusku ako novinár v minulosti pôsobil štyri roky a vzhľadom na znalosť pomerov ruskej byrokracie neverí, že ČT dostane niekedy vysvetlenie postupu Moskvy.
Je to poľutovaniahodná situácia. Pochopiteľne, zaujímalo by ma bližšie vysvetlenie ruskej strany. Je to samozrejme komplikácia. Je to komplikácie aj pre toho Honzu (Jana Moláčka), ktorý pracoval dobre, a ktorý svojou prácou a ani žiadnymi inými aktivitami nedal žiadnu zámienku. Vidím za tým nejaké byrokratické rozhodnutie, ale zdôvodniť vám ho musia oni. Ale oni ho nezdôvodnia ani nám. To sú jednoducho ruské postupy, konštatoval Šámal pre TASR.