Vysokopostavený armádny dôstojník potvrdil, že armádny veliteľ Sondhi Búnjaratkalin využil armádu, aby prevzal moc v Thajsku.
Najmenej 14 tankov v utorok večer obkľúčilo úrad vlády, sídlo premiéra Thaksina, ktorý na to vyhlásil výnimočný stav v Bangkoku. "Premiér so súhlasom kabinetu uplatnil výnimočné zákony v Bangkoku s platnosťou odteraz," uviedol Thaksin na kanáli 9 z New Yorku, kde sa momentálne zúčastňuje na Valnom zhromaždení OSN. Ako povedal, nariadil presun činnosti šéfa armády na úrad vlády, čím mu zastavil výkon jeho vojenských právomocí.
Úrad Thajskej vlády obkľúčili vojaci dnes poobede stredoeurópskeho času a desiatky vojakov vniklo do budovy a nariadili polícii, aby sa vzdala. Armáda po obsadení vládnych budov okamžite zriadila komisiu, ktorá má rozhodnúť o ďalších reformách, ktoré budú v krajine pod jej vedením vykonané, informovala štátna televízia.
Z vyhlásenia vojakov vyplýva, že patria pod "Radu politickej reformy", nie je však zrejmé, či sú naklonení Tháksinovi alebo vojenskému veliteľovi, generálporučíkovi Sonthimu Búnjaratglinovi.
Druhého menovaného predseda vlády Thaksin Šínavatra, ktorý sa práve nachádza v New Yorku na summite OSN, krátko po zverejnení informácie o akcii armády z jej vedenia odvolal. Hovorca vlády zároveň vyhlásil, že moc je stále v rukách vlády a "žiaden puč nemôže uspieť".
Niekoľko stoviek vojakov je podľa svedkov rozmiestnených na kľúčových bodoch v Bangkoku, vrátane budovy vlády či dôležitých križovatiek. Vojaci hliadkujú aj v okolí hotela Erawan, ktorý je hlavným turistickým zariadením nachádzajúcim sa v srdci obchodnej štvrte.
Kanál 5 prerušil pravidelné vysielanie vlasteneckou hudbou a zábermi kráľa. Vysielanie prerušili v Bangkoku aj ďalšie rozhlasové a televízne stanice. Káblová televízia informovala, že tanky stoja na ceste Rachadamnoen a pri Royal Plaza v blízkosti kráľovského paláca a vládnych úradov.
Puč po 15 rokoch
K poslednému vojenskému puču v tejto krajine došlo pred 15 rokmi. Špekulácie o chystanom puči sa však šírili Thajskom už niekoľko týždňov, keď bol spozorovaný netypicky intenzívny pohyb tankov v uliciach mesta. Armáda vtedy uviedla, že vojaci sa len vracali z cvičenia.
Podľa thajských médií sú v armáde dve frakcie, jedna podporuje premiéra a druhá rebelantského veliteľa armády.
V Thajsku sa mali v októbri konať voľby, minulý týždeň však boli odložené, pravdepodobne na november.
Premiér v uplynulých mesiacoch čelil pouličných demonštráciám a vláda bola v kríze. Tá vznikla po tom, ako boli aprílové voľby v Thajsku vyhlásené za neplatné. Premiér bol v minulosti mnohokrát obviňovaný z rozsiahlej korupcie a rodinkárstva. Do vlasti sa premiér vráti predčasne už zajtra.
Generál Sonthi informoval kráľa
Veliteľa thajskej armády, generála Sonthiho Búnjaratglina, v utorok večer prijal kráľ Pchúmiphon Adundét, ktorému oznámil, že uskutočnil prevrat namierený proti premiérovi Thaksinovi Šinawatrovi. Sonthi a predstavitelia námorníctva a vzdušných síl sa stretli s monarchom v jeho paláci v Bangkoku hneď po ohlásení prevratu, uviedol pre agentúru AFP nemenovaný zástupca z paláca.
Generál Sonthi, prvý moslim na čele budhistickej národnej armády, sa verejne dostal do sporu s premiérom ohľadne bezpečnostnej politiky, pred niekoľkými dňami však odmietol bezprostrednú hrozbu prevratu.
Vanhanen: EÚ je znepokojená vývojom v Thajsku
Fínske predsedníctvo v Európskej únii vyjadrilo dnes veľké obavy v súvislosti so situáciou v Thajsku po tom, ako thajská armáda uskutočnila vojenský prevrat, pri ktorom zvrhla vládu premiéra Thaksina Šínavatru, zrušila ústavu a vyhlásila v krajine stanné právo.
"Je poľutovaniahodné, že moc nad demokratickými inštitúciami prevzali vojenské jednotky," uviedol fínsky premiér Matti Vanhanen. Šéf fínskeho kabinetu súčasne zdôraznil potrebu neodkladného návratu k demokratickému poriadku.
Thajský premiér zrušil svoj prejav na zasadaní VZ OSN v New Yorku
Thajský premiér Thaksin Šínavatra zrušil svoj dnešný prejav na 61. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku niekoľko hodín po tom, ako thajská armáda vojenským prevratom prevzala moc v metropole Bangkok.
Informoval o tom v stanovisku úrad generálneho tajomníka OSN, ďalšie detaily však neuviedol.
Šínavatra mal po udalostiach v Thajsku vystúpiť s prejavom dnes, o deň skôr, ako bolo pôvodne naplánované.
"Thajsko už viac nefiguruje na zozname rečníkov na dnešnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN," potvrdila hovorkyňa OSN Marie Okabeová, dôvod zrušenia prejavu thajského lídra však neuviedla.
Thajská armáda s tankami obkľúčila úrad vlády v Bangkoku, obsadila televízne stanice a vyhlásila dočasnú vládu lojálnu kráľovi. Zároveň nariadila všetkým vojakom, aby sa hlásili na svojich základniach.
Funkciu úradujúceho premiéra prevezme hlavný veliteľ armády, informoval jej hovorca. Burza, banky i školy zostanú v stredu v dôsledku vojenského prevratu v krajine zatvorené.
Predseda thajskej vlády Thaksin Šínavatra, ktorý sa v New Yorku zúčastňuje na 61. zasadaní Valného zhromaždenia OSN, v bezprostrednej reakcii na obsadenie budovy úradu vlády vyhlásil v Bangkoku výnimočný stav.
Nad prípadným návratom thajského premiéra Thaksina Šinawatra do vlasti potom, čo moc v krajine prevzala armáda, visí stále otáznik, podľa hovorcu vlády však premiér svoje rozhodnutie oznámi čoskoro. "Premiér Thaksin je teraz v New Yorku a ešte sa nerozhodol kam pôjde. Rozhodnutie ale bude musieť urobiť čoskoro," povedal z New Yorku pre agentúru AFP hovorca Surapong Suebwonglee.
Aktualizované 2:45
Autor: tb, rd, bbc, cnn