Budapešť 19. septembra (TASR) - Za kriminálne označil udalosti, ku ktorým došlo v noci nadnes pred sídlom verejnoprávnej Maďarskej televízie v centre Budapešti, premiér Ferenc Gyurcsány počas návštevy zranených policajtov vo Vojenskej nemocnici.
"Svet sa veľmi zmenil, z politickej demonštrácie sa stalo výtržníctvo, kriminálny čin." Otriasol mnou pohľad na hospitalizovaných policajtov, ktorí si to nezaslúžili, povedal predseda vlády.
Na popoludňajšej medzinárodnej tlačovej konferencii v Budapešti premiér vyhlásil, že od policajných zložiek očakáva v budúcnosti rozhodnejšie, jednoznačnejšie a hlavne úspešnejšie vystúpenie, zároveň však vyjadril nádej, že to nebude potrebné.
V podobnom duchu sa vyjadril aj maďarský prezident László Sólyom. "Ide o ničím neospravedlniteľné kriminálne akcie, proti ktorým bude treba v budúcnosti rázne zakročiť. Za vážne varovanie musíme pokladať skutočnosť, že bezpečnostné sily hlavného mesta v dôsledku ich nízkeho počtu a nedostatočnej výbavy neboli schopné zabezpečiť poriadok a zabrániť násilnostiam," zdôraznil prezident.
Predseda vlády privítal schválenie deklarácie piatich parlamentných strán proti násiliu, zároveň však vyjadril poľutovanie nad tým, že sa neuskutočnil pôvodne plánovaný politický diskusný deň. Krajinu by totiž podľa jeho názoru upokojilo, ak by relevantné subjekty politickej scény v jednoznačných a rozhodných vetách zaujali postoje k udalostiam uplynulých hodín a ich príčinám.
Parlamentné strany v deklarácii vyzvali občanov, aby násilie ako prostriedok politických sporov jednoznačne odmietli a uplatnili pri nich toleranciu pri zachovaní pokoja a poriadku. Zároveň sa obrátili na všetkých, ktorí sa spolupodieľali na prejavoch násilia uplynulej noci a ohrození zdravia spoluobčanov, aby neodkladne prestali s podobnými aktivitami a vyvarovali sa ďalších porušení zákona.
Za schválenie dokumentu hlasovalo 295 poslancov, dvaja opoziční členovia zákonodarného zboru boli proti a ďalší dvaja poslanci z frakcie FIDESZ sa hlasovania zdržali.
Vrchný veliteľ budapeštianskej polície Péter Gergényi ubezpečil predsedu vlády, že bezpečnostné zložky disponujú dostatkom príslušníkov, techniky a teraz už aj skúsenosťami, aby dokázali udržať poriadok v prípade, že by sa ktosi pokúsil zneužiť pokojnú demonštráciu na brutálne rušenie poriadku. Zároveň informoval o solidarite policajného zboru so zranenými a mimoriadnych odmenách pre postihnutých ochrancov poriadku.
Do Vojenskej nemocnice v Budapešti priviezli v noci nadnes celkove 104 zranených policajtov, väčšina z nich utrpela pomliaždeniny a bola ošetrená ambulantne. V starostlivosti nemocničného personálu zostalo 11 ochrancov poriadku, šiesti ležia na traumatológii, dvaja na neurológii a ďalší dvaja na internom oddelení nemocnice, kým jedného prijali špecialisti-otolaryngolóvia. Podľa odborníkov nezostanú trvalé následky ani policajtovi s otvorenou fraktúrou lebky.
Zrážky odporcov súčasnej vlády s ochrancami poriadku, pri ktorých utrpelo zranenia celkove takmer 200 ľudí, zanechali pred sídlom televízie na Námestí slobody spúšť a obrovské škody. Iba na fasáde budovy vznikla na základe odhadu po dnešnej obhliadke škoda za 10 miliónov forintov (1,37 milióna Sk).
Značne poškodené bolo však aj inak upravené okolie budovy, neďaleký pamätník červenoarmejcov, ktorí padli pri oslobodzovaní Budapešti a vo významnej miere aj interiér televízie. V maďarských médiách už zazneli odhady, podľa ktorých môžu celkové škody vyčíňania vandalov prekročiť hranicu 100 miliónov forintov (13,7 milióna Sk).
Európska ľudová strana (EĽS), ktorá združuje kresťanskodemokratické a konzervatívne strany starého kontinentu, vyzvala dnes z Bruselu maďarskú vládu, aby rezignovala.
Vo vyhlásení, ktoré vzniklo z iniciatívy nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) sa konštatuje, že predsedníctvo EĽS šokovali nedávno zverejnené vyhlásenia maďarského premiéra, v zmysle ktorých on osobne i jeho kabinet po roky klamal občanom krajiny.
Nedávno pri moci potvrdený vládny kabinet tak stratil akúkoľvek dôveryhodnosť a politickú legitimitu, pretože ho občania zvolili na základe zjavných a vedomých politických lží, vyplýva z dokumentu, o ktorom informoval predseda EĽS Wilfried Martens.
Predseda PES Poul Nyrup Rasmussen naopak ubezpečil Gyurcsánya o podpore. V stanovisku, ktoré zverejnili v Bruseli, označil predsedu maďarskej vlády za najvhodnejšiu osobu na riadenie reforiem v krajine a vyzval ho, aby nebral na vedomie výzvy na rezignáciu z pravicového tábora.
"Reformy ponesú Maďarsko do novej epochy, ktorú budú charakterizovať vysoká zamestnanosť a dôstojné existenčné podmienky pre každého," konštatuje sa vo vyhlásení lídra PES, v ktorom nie je ani zmienka o audiozázname z neverejného vystúpenia Ferenca Gyurcsánya, ani o problematike demonštrácií.
Podľa slov predsedu PES "je pravicová vláda poslednou vecou, ktorú Maďarsko v súčasnosti potrebuje".