Obzvlášť dojatí, a to nielen v Česku, ale aj na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku sú tí, ktorí nezabudli, ako rázne Klaus ako premiér v rokoch 1992-97 vystupoval proti vyšehradskej spolupráci a ako sa v Londýne sťažoval, že Čechov s "tými žobrákmi" hádžu do jedného vreca. Konštatuje to v komentári Petra Uhla český denník Právo.
Klausova vláda a jeho ODS vždy otvorene pohŕdali Východom a razili heslo, že v triede kandidátov európskej integrácie je ČR "premiantom". Do EÚ však členovia V4 napokon vstupovali hromadne, ale ak by rozhovory prebiehali koordinovane, mohli byť aj prístupové podmienky výhodnejšie. Rovnako tak ani vzťahy ČR so Slovenskom nemuseli byť v 90. rokoch také zlé, čo napravila až vláda Miloša Zemana svojou nezvyčajnou ústretovosťou.
Doba sa mení a v nových podmienkach je pre politikov výhodné reagovať inak než predtým, konštatuje český denník. Spoločný postup a spoločný lobing V4 a troch pobaltských krajín navrhuje minister zahraničných vecí Alexander Vondra vo veci naliehania na USA, aby zrušili vízovú povinnosť pre občanov nových členských štátov EÚ.
Táto koordinácia je výhodná a má väčšiu nádej na úspech než občasné pripomenutie štátnikmi týchto krajín v Bielom dome či v Kongrese. A upevňuje to vyšehradské väzby, čo je samo o sebe hodnota. Do iniciatívy by sa mali zapojiť aj Malta, Cyprus a aj Grécko, ktorého občania na cesty do USA stále potrebujú víza.
Nevyhnutnou podmienkou tohto spoločného postupu štátov EÚ je plná podpora samotnou EÚ ako celkom, vrátane hrozby následkov, ktoré by Spojeným štátom vznikli nesplnením požiadavky, uzatvára český denník Právo.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem