
Za najdlhšiu a najtemnejšiu noc od pádu komunizmu v roku 1989 označil dnes maďarský premiér Ferenc Gyurcsány búrlivé demonštrácie, ktoré sa odohrali pred budovou štátnej televízie.
"V rámci dnešných rokovaní požiadam zástupcov všetkých parlamentných strán, aby sme sa dohodli na jasných pravidlách, na základe ktorých by sa v priebehu predvolebnej kampane nesmeli konať vopred nezáhlasené demonštrácie. Všetci sme totiž mali možnosť vidieť, ako sa obyčajný pouličný protest môže zvrhnúť do násilníckych akcií," zdôraznil ministerský predseda Maďarska na tlačovej konferencii v Budapešti.
Podľa Ferenca Gyurcsánya nie je maďarská polícia pripravená na zvládnutie podobných mimoriadnych situácií, aké sa v krajine za uplynulých 15 rokov nestali. Premiér zdôraznil, že politici a štátne inštitúcie, vrátane vlády a opozície, by v najbližších dňoch mali vyvinúť maximálnu snahu, aby v ľuďoch zosilnili vieru v demokraciu a nenásilné spôsoby riešenia krízových situácií.
Ferenc Gyurcsány po nočných udalostiach odmietol rezignovať a prisľúbil pokračovať v programe reforiem. "Dospel som k záveru, že potrebujeme pokračovať a urýchliť nevyhnutné reformy," povedal novinárom. Dodal, že neplánuje odstúpiť z funkcie a povedal, že násilie, ku ktorému došlo, je následkom ľavicovej aj pravicovej politiky po páde komunizmu.
Súhrn udalostí
Počas demonštrácie v maďarskej metropole v noci z pondelka na utorok utrpelo zranenia asi 150 ľudí. Účastníci demonštrácie požadovali odstúpenie premiéra Ferenca Gyurcsánya po tom, čo pripustil, že klamal voličom v snahe uspieť vo voľbách.
Najviac zranení pritom utrpela menej početná polícia, ktorá musela proti agresívnym demonštrantom použiť slzný plyn a vodné delá. Stav jedného z ťažko zranených policajtov, ktorý sa musel podrobiť operácii lebky, je naďalej veľmi vážny. V raňajšom programe štátnej televízie to oznámil zástupca šéfa bezpečnostných síl Maďarska Árpád Szabadfi.
Pravicoví demonštranti v noci na krátky čas obsadili budovu televízie na námestí Szabadság. Bezpečnostné zložky nakoniec vyprázdnili námestie, na ktorom zostali vyhorené autá a zničené odpadkové koše.
Priestor pred maďarskou televízou v Budapešti po nočných demonstráciách. FOTO - REUTERS |
Čo sa dialo v noci
Podľa odhadu maďarskej tlačovej agentúry MTI sa v pondelok večer na demonštrácii pred parlamentom zišlo viac ako 10 tisíc ľudí.
Stovky ľudí sa neskôr odpojili, pochodovali k neďalekému sídlu štátnej televízie a žiadali, aby mohli svoje požiadavky predniesť v živom vysielaní.
Niekoľkým desiatkam protestujúcich sa podarilo preraziť cez policajný kordón.
Polícia sa pokúšala zahnať ich vodným delom, ale výtržníkom sa podarilo znefunkčniť podvozok a dostali sa do prízemia budovy televízie.
Do Budapešti ako posily povolali stovky policajtov. Pred budovou televízie horelo niekoľko áut a plamene poškodili zariadenie budovy. Terčom vandalizmu sa stal aj neďaleký pamätník sovietskym vojakom. Menšie protivládne protesty sa uskutočnili aj v ďalších maďarských mestách, ale násilnosti boli minimálne. Napriek násilnostiam Gyurcsány vyhlásil, že sa nechystá rezignovať. "Ulica nie je riešenie, ale skôr spôsobuje konflikt a krízu," povedal predseda vlády v utorok ráno pre tlačovú agentúru MTI. "Našou úlohou je konflikt vyriešiť a predísť kríze."
Politické súvislosti
Protesty vyvolalo zverejnenie nahrávky, na ktorej premiér Gyurcsány hovorí o tom, ako klamal, len aby vyhral aprílové parlamentné voľby. Polícia sa stiahla a v momente, keď demonštranti prenikli v noci do budovy, aby prečítali svoje vyhlásenie vyzývajúce na nové voľby, vedenie MTV rozhodlo o pozastavení vysielania na oboch svojich kanáloch.
V skorých ranných hodinách ponúkol Ferencovi Gyurcsányovi svoju rezignáciu minister spravodlivosti a vnútra József Petrétei, ale maďarský premiér jeho demisiu neprijal. Minister ráno v štátnej televízii vyhlásil, že polícia nerátala a ani nemohla rátať s tým, že sa demonštrácia zvrhne do prejavov násilia.
V súvislosti s nočným obsadením štátnej televízie hovoril Petrétei o "sérii kriminálnych akcií", ktoré podľa jeho slov už nemali nič spoločného s politickou demonštráciou.
Opozičná konzervatívna strana Fidesz v pondelok vyhlásila, že sa bude usilovať o odstúpenie Gyurcsánya a vyjadrila úplnú podporu demonštrujúcim ľuďom. Maďarský prezident László Sólyom premiéra kritizoval za "vedome" ohrozovanie dôvery ľudu v demokraciu a požiadal ho, aby verejne priznal svoju chybu. Socialistickí poslanci parlamentu však predsedovi vlády vyslovili jednomyseľnú podporu.
Vláda na utorok ráno zvolala mimoriadne bezpečnostné zasadanie.