Prirovnanie "pokojný ako Angličan" už dávno neplatí. A už vôbec nie na cestách. FOTO - TASR/AP
Hmla a obyvatelia, ktorí si za každých okolností dokážu zachovať chladnú hlavu. To sú dva mýty spojené s Britániou, ktoré už dávno neplatia. Hmla sa z miest stratila už pred desaťročiami vďaka zákazu kúriť uhlím, postupne sa vytráca aj slušnosť a pokojné povahy.
Ak sa zrazia dve autá, je bežné, že nahnevaní vodiči vyskočia, začnú si navzájom nadávať a na záver sa pobijú. Je to bežná súčasť "road rage", zúrivosti typickej pre britských vodičov. V celosvetovom rebríčku agresivity na cestách Británii k definitívnemu víťazstvu stojí v ceste už iba Južná Afrika.
Americkejší ako Američania
Podľa psychológov je hnev obrannou reakciou proti nejakej bolesti. Podráždenosť sa pokúšajú vysvetliť vývojom v spoločnosti. Podľa jednej teórie je množstvo hnevu konštantné a mení sa len to, ako ho ventilujeme. Ešte v 70. rokoch to ľudia robili po starom, každý si našiel nepriateľa vo vláde alebo sa mu nepáčili gayovia, dobre sa darilo aj domácemu násiliu.
Už nasledujúce desaťročie prinieslo zdanlivé upokojenie, objavil sa však nový fenomén. Bol to stres z uponáhľanosti. Aby bola spoločnosť čoraz bohatšia a čoraz úspešnejšia, museli sa ľudia čoraz viac snažiť.
Workoholizmus je dnes veľmi bežným úkazom a ľudia pracujú toľko, že zvyčajne obedujú nejaké nezdravé jedlo rovno za svojím pracovným stolom, aby ich to neodvádzalo od práce. Briti sú dnes americkejší ako Američania, podstatný rozdiel je však v tom, že prechod na pružnejší pracovný trh s neistým zamestnaním a dlhým pracovným časom musela zvládnuť jedna generácia.
Veľa stresu, málo priateľov
Podľa vlani uverejnenej štúdie pomáha mierny stres pri mnohých chorobách, pretože zrýchľuje obnovu buniek. Takýto užitočný stres má niekoľko známok - je krátkodobý, pôsobí stimulujúco a je zakončený pocitom úspechu. Nie je to nič, čo by zažívala väčšina Britov.
Prehnané pracovné nasadenie sa odráža na tom, že čoraz viac ľudí žije osamote (v Londýne je vo vekovej kategórii od 19 do 59 rokov slobodných polovica ľudí), slabnú rodinné väzby a pochybnú úroveň a intenzitu majú aj priateľstvá. Aby ich ľudia udržali, podobne ako v práci svoj prípadný hnev skrývajú.
Hnev nie je podľa odborníkov hlboko zakorenený, zvyčajne vychádza z frustrácie. Ľudia dnes majú sedavejšie povolania, takže to nemôžu vybiť fyzickou aktivitou, rovnako si ani v práci nemôžu dovoliť to, čo v minulosti, keď mohli povedať takmer čokoľvek.
Na rastúci stres by mala byť údajne lepšie pripravená mladšia generácia, tomu však nenasvedčujú štatistiky hovoriace, že každý piaty mladý človek už mal zdravotné problémy súvisiace so stresom. Jednou z mála výhod je, že ak si v Británii chcete zobrať platený deň voľna, stačí šéfovi povedať, že máte práve tento druh problémov. Na krátkodobé vyhlásenie práceneschopnosti netreba lekára.
Autor: JÁN GREGOR, Londýn