Ženeva 18. septembra (TASR) - Islamské krajiny dnes vyzvali Radu OSN pre ľudské práva, aby v súvislosti s nedávnymi výrokmi pápeža preskúmala otázku náboženskej tolerancie. Argumentujú, že vyjadrenia Benedikta XVI. na adresu islamu môžu vyvolať odcudzenie vo vzťahoch medzi moslimským svetom a Západom.
Podľa pakistanského vyslanca pri OSN v Ženeve Masúda Chána moslimské krajiny "upokojilo, že pápež vyjadril ľútosť a dištancoval sa od textu, ktorý bol urážlivý. I to, že obnovil svoju výzvu na otvorený a úprimný dialóg so vzájomným rešpektom".
V mene 57 členských krajín Organizácie islamskej konferencie (OIK) však Chán dodal, že pápežove výroky boli chybou. "Vyjadrenie je poľutovaniahodné, keďže preukazuje nedostatok pochopenia, aj keď z nepozornosti, o islame a jeho prorokovi," povedal Chán zástupcom 47-člennej Rady. "Tieto tendencie tiež vyvolávajú hrozbu prehĺbenia odcudzenia medzi Západom a svetom islamu a poškodzujú prebiehajúce snahy o šírenie dialógu a harmónie medzi náboženstvami," uviedol Chán.
Chán požiadal Radu, aby si počas prebiehajúceho zasadania vyčlenila čas a venoval sa "náboženskej tolerancii a súvisiacim otázkam". Zasadanie Rady OSN pre ľudské práva sa začalo dnes a potrvá do 6. októbra.
"Dúfame, že akékoľvek pokusy o oživenie stredoveku budú nahradené osvieteným a reformovaným prístupom s cieľom vytvoriť silné vzťahy medzi kresťanstvom a islamom. Spájať islam s násilím znamená negovať základné princípy viery praktikovanej v 15. storočí, ktorá má teraz viac ako miliardu stúpencov - čo je pätina ľudstva," vyhlásil Chán.
Pobúrenie v islamskom svete vyvolalo vyjadrenie pápeža počas minulotýždňovej návštevy Nemecka, kde počas prednášky na univerzite v Regensburgu citoval byzantského cisára zo 14. storočia, ktorý spojil islam s násilím a označil časť učenia zakladateľa islamu, proroka Mohameda, za "zlé a neľudské". Výrok vyvolal protesty a útoky na kostoly vo viacerých moslimských mestách.
Benedikt XVI. v nedeľu vyjadril hlbokú ľútosť nad tým, že jeho slová urazili moslimov a že citovaný výrok neodzrkadľuje jeho osobné názory. Ako dodal, jeho cieľom bolo povzbudiť k čestnému a otvorenému dialógu.
Niektorí moslimskí lídri vyjadrili spokojnosť s vyjadrením ľútosti zo strany pápeža, iní však žiadajú ospravedlnenie - vrátane moslimských predstaviteľov v Turecku, kde sa objavili hlasy za zrušenie návštevy pápeža plánovanej na koniec novembra. Turecko má byť prvou prevažne moslimskou krajinou, ktorú chce pápež od minuloročného nástupu do úradu navštíviť.
Zástupca Vatikánu v ženevskom sídle OSN, monsignor Silvano Tomasi, Rade povedal, že vyjadrenia pápeža treba chápať v "správnej perspektíve, v duchu mierového a konštruktívneho dialógu".
"Kvôli poctivosti, text pápežovej univerzitnej prednášky by sa mal čítať celý. Je prekvapujúce, že manifestácie sa začali ešte pred tým, ako bol prejav preložený do niektorého z jazykov prístupného osobám, ktoré demonštrovali - len na základe dezinterpretujúcich titulkov v médiách, ktoré musia prevziať svoju zodpovednosť," dodal Tomasi.