Brusel 17. septembra (TASR) - Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso si ešte stále trpko spomína na 27. október 2004, keď musel zmeniť prvé zloženie svojej komisie vediac, že by neprešlo v Európskom parlamente. Ani takmer po dvoch rokoch nemá Barroso chuť čeliť ďalšiemu hlasovaniu o zložení svojho tímu, píše v najnovšom vydaní týždenník European Voice.
To je jeden z dôvodov, prečo sa chce vyhnúť zmenám v rámci terajšej komisie. Parlamentnej debate o fungovaní komisie však neujde, pretože príchod bulharského a rumunského komisára po vstupe Rumunska a Bulharska do Európskej únie poskytne europoslancom príležitosť prediskutovať výkony európskej exekutívy. EP zorganizuje v novembri híringy bulharského a rumunského komisára a pravdepodobne v decembri bude hlasovať o rozšírenej komisii. Keďže európske zmluvy hovoria, že EP nemôže rozhodovať o jednotlivých komisároch, hlasovanie európskeho zákonodarného zboru o dvoch nových členoch komisie bude z právneho i politického hľadiska hlasovaním o celej komisii.
Existuje viac dôvodov pre uskutočnenie zmien v EK. Dominantná osobnosť Barrosa urobila niektoré portfóliá takmer zbytočnými a preto by sa mali zrušiť, pričom komisári, ktorí sú za ne zodpovední, by dostali nové úlohy. Komisár pre podnikanie a priemysel Günter Verheugen je v súčasnosti nevyťažený. Konkurencieschopnosť, ktorá je hlavným bodom v popise jeho náplne práce, si totiž zobral na starosť sám predseda EK. Ďalšia komisárka Margot Wallströmová, poverená komunikáciou a medziinštitucionálnymi vzťahmi, je rovnako v Barrosovom tieni, pretože v skutočnosti je to predseda EK, kto určuje komunikačnú stratégiu komisie pri minimálnom vplyve komisárky.
Barroso by tak mal prevziať oblasť komunikácie aj oficiálne a Wallströmová by dostala nový rezort. Namiesto vyberania malých častí zo súčasných rezortov a zostavovania zbytočných portfólií, by mal Barroso vytvoriť nové posty, ktoré sa budú viac zameriavať na dôležité výzvy súčasnosti. Napríklad je potrebný post komisára pre imigráciu.
Z reálneho pohľadu je isté, že noví komisári nedostanú žiadne politicky citlivé portfóliá, takže by Barroso skôr mohol aj oficiálne prevziať časť Verheugenovej práce týkajúcu sa konkurencieschopnosti. Verheugen by namiesto toho mohol dostať rezort vonkajších vzťahov, ktorý by sa mu i tak hodil.
Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá sa vonkajším vzťahom venuje v súčasnosti, by sa mohla stať novou komisárkou pre imigračnú politiku a integráciu. Ostatné časti Verheugenovho terajšieho portfólia súvisiace s podnikmi a priemyslom, ktoré nepatria do Barrosovho riadenia konkurencieschopnosti, by mohol prevziať slovenský komisár Ján Figeľ, zatiaľ čo jeho súčasný rezort - vzdelávanie, kultúru a viacjazyčnosť - by dostala Wallströmová.
Súčasné portfólio švédskej komisárky by sa rozdelilo na dve časti, pričom komunikáciu by prevzal Barroso, ktorý ju i tak kontroluje už teraz. Druhá časť - medziinštitucionálne vzťahy - by mohla pripadnúť jednému z dvoch nových komisárov. Druhý post pre nováčikov v EK by sa mohol vytvoriť rozdelením portfólia komisára Markosa Kypriana, pričom buď zdravie alebo ochranu spotrebiteľa by mal na starosti bulharský alebo rumunský komisár, uzatvára European Voice.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed