Budapešť 17. septembra (TASR) - Rádovú sestru Sáru Salkaháziovú, ktorá za pomoc židom počas druhej svetovej vojny zaplatila na jej sklonku životom, blahorečil dnes v zastúpení pápeža v budapeštianskej Bazilike sv. Štefana maďarský prímas, arcibiskup ostrihomsko-budapeštiansky Péter Erdö.
Pápež Benedikt XVI., ktorý na rozdiel od svojho predchodcu Jána Pavla II. previedol blahorečenia do právomocí príslušných diecéz, dal súhlas na blahorečenie rodáčky z Košíc 28. apríla 2006.
Blahorečená, pôvodným menom Sarolta Schalkházová bola dcérou významného košického hoteliera. Učiteľka, vyučená knihviazačka, neskôr majiteľka novinárskeho preukazu, publikujúca vo viacerých maďarských periodikách na území bývalého Československa, zostala jeho občiankou až do roku 1937, keď dostala ponuku na misionársku činnosť v Brazílii. Z tej nakoniec však zišlo. V tom čase bola už Sára od roku 1929 členkou Spoločenstva sociálnych sestier, ktoré zriadili v Maďarsku o šesť rokov skôr. Pomáhala sociálne slabým, mladým dievčatám i robotníčkam. Svoje priezvisko si pomaďarčila až počas druhej svetovej vojny v roku 1942, vyplýva z informácií cirkevných zdrojov.
Po okupácii krajiny nemeckými jednotkami a začiatku deportácií v marci 1944 sa spoločne s kolegyňami podieľala významnou mierou na pomoci prenasledovaným a ich záchrane. Spomínanému spoločenstvu vďačí za život asi tisícka ľudí, osobne Sáre podľa cirkevných zdrojov asi 100 osôb. Sestru Sáru spoločne s jej štyrmi "podozrivými" zverenkyňami a učiteľkou náboženstva nakoniec 27. decembra 1944 zadržali, ešte v ten istý deň popravili a hodili do ľadových vôd Dunaja maďarskí fašisti.
Naposledy sa na území dnešného Maďarska uskutočnilo blahorečenie v roku 1083, keď sa tejto pocty dostalo kráľovi Štefanovi I., jeho synovi Imrichovi, ako aj pohanskými povstalcami zavraždenému vychovávateľovi druhého z nich, talianskemu mníchovi Gerhardovi.