HAVANA 16. septembra (SITA/AP) - Sudánsky prezident Omar al-Bašír v sobotu odmietol vyslanie mierotvorných jednotiek OSN do bojmi a hladomorom zmietanej provincie Darfúr. Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa ho počas rokovania Hnutia nezúčastnených krajín na Kube pokúšal presvedčiť, aby súhlasil s nahradením neefektívnych zložiek Africkej únie jednotkami OSN. "Spravodlivosť je a zostáva našim cieľom, ale prostredníctvom našich diplomatických, politických a iných prostriedkov," vyhlásil al-Bašír.
Účasť jednotiek OSN predtým privítal sudánsky viceprezident Salva Kiir Majardit. Vodca bývalej povstaleckej skupiny na juhu krajiny povedal pre miestny nezávislý denník al-Sudani, že sudánska vláda nie je schopná ochrániť civilistov v Dárfúre. "Intervencia medzinárodných síl s cieľom ochrániť civilistov pred milíciami Džandžavíd nevyhnutná, keďže vláda nie je schopná ochrániť ich," povedal Kiir, ktorého skupina v januári 2005 podpísala s vládou mierovú dohodu a zložila zbrane. V Darfúre proti sebe bojujú miestne africké kmene s centrálnou arabskou vládou. Počas tri roky trvajúceho konfliktu zahynulo viac ako 200 tisíc ľudí a približne 2,5 milióna opustilo svoje domovy.
Chartúm odmietol rezolúciu Bezpečnostnej rady o rozmiestnení 17 tisíc vojakov OSN v Dárfúre. Naopak, armáda začala v severnej časti Dárfúru veľké presuny svojich jednotiek. Alternatívny plán prezidenta al-Bašíra na urovnanie krízy predpokladá rozmiestnenie 10 500 vládnych vojakov do začiatku januára 2007. Zatiaľ tu pôsobia asi 7 tisíc členné jednotky Africkej únie, sú však zle vybavené a nedostatočne financované. Ich mandát trvá len do konca septembra. Po ich odchode by mohlo v oblasti vzniknúť bezpečnostné vákuum, ktoré môže viesť k ukončeniu humanitárnych operácií.