V súvislosti s prepuknutím aféry tzv. balkánskeho syndrómu moskovské noviny vo svojom dnešnom vydaní napísali, že uránová munícia bola vyvinutá v časoch, keď sa USA pripravovali na totálnu vojnu s použitím jadrových zbraní proti Sovietskemu zväzu. V takej situácii nebolo potrebné brať ohľad na škodlivý vplyv ochudobneného uránu na životné prostredie. Teraz však nastali nové časy. Do popredia sa dostali konflikty menšej intenzity, v ktorých, ako sa ukázalo, už nemožno ekologické problémy ignorovať.
Francúzsky ľavicovoliberálny denník Libération sa dnes kriticky postavil k varovaniu americkej ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej pred vyvolaním hystérie kvôli uránovej munícii.
Noviny uviedli, že táto byrokratická arogancia, hovoriť o úplne neškodnom vplyve uránovej munície, sa dostáva do protikladu s postojom expertov a lekárov, ktorí potvrdili skutočnú škodlivosť týchto zbraní. Odborníci dodávajú, že škodlivosť predsa len závisí od toho, akému silnému vplyvu týchto zbraní sú vystavení ľudia, ktorí s nimi manipulujú a tí, proti ktorým sú použité. Omnoho závažnejšie je dnešné poznanie, že najvyššie americké vojenské úrady roky klamali, keď kategoricky odmietali akékoľvek riziko, uzatvára Libération.
Robert Thompson, hovorca Stabilizačných síl v Bosne a Hercegovine (SFOR) informoval verejnosť, že podľa výsledku vyšetrovania, ktoré uskutočnili príslušníci SFOR, sa potvrdilo, že v okolí hlavného mesta Sarajeva našli zvyšky munície s ochudobneným uránom.
Istý taliansky novinár našiel totiž zvyšky troch takých striel v areáli bývalého vojenského podniku na sarajevskom predmestí Hadžiči, ktorý bol v roku 1995 jedným z cieľov vzdušných útokov síl NATO proti bosnianskym Srbom. Hovorca SFOR dodal, že strely síce obsahovali ochudobnený urán, tvrdí však, že zistili nízku úroveň radiácie a vyšetrovanie bude pokračovať.