SME

Do Libanonu prišli španielske a francúzske posily

SÚR 15. septembra (SITA/AFP) - Do Libanonu prišli v piatok ďalšie španielske a francúzske posily, ktoré by mali libanonskej polícii pomôcť pri udržiavaní prímeria na juhu krajiny. V rovnakom čase však ...

SÚR 15. septembra (SITA/AFP) - Do Libanonu prišli v piatok ďalšie španielske a francúzske posily, ktoré by mali libanonskej polícii pomôcť pri udržiavaní prímeria na juhu krajiny. V rovnakom čase však veliteľ dočasných mierových síl Organizácie Spojených národov v Libanone (UNIFIL) vyslovil kritiku na adresu libanonskej vlády za nedostatočnú podporu jeho misie, obzvlášť v súvislosti s poskytnutím územia pre umiestnenie nových jednotiek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pobreží neďaleko prístavu Súr sa v piatok vylodilo 490 španielskych námorníkov a 76 vojakov, ale podľa plukovníka Luisa Menendéza bude trvať dva dni, kým vyložia všetky technické zariadenia vrátane vozidiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Španielsko prisľúbilo v Libanone nasadiť celkom 1100 jednotiek, čo je tretí najväčší národný kontingent po Taliansku a Francúzsku. Španielsko bude veliť medzinárodnej brigáde, kde budú vojaci z Belgicka, Fínska, Írska, Poľska a Portugalska.

V piatok sa do Libanonu letecky dopravilo aj 900 francúzskych vojakov. Francúzi by mali mať v UNIFIL 2000 vojakov, ale francúzsky generál a veliteľ UNIFIL Alain Pellegrini povedal, že príchod niektorých jednotiek sa bude musieť odložiť.

Vo štvrtkovom rozhovore pre francúzsky denník La Croix Pellegrini uviedol, že nemá dosť územia pre základne prichodiacich jednotiek. "Pripomínam libanonskej vláde, že nám musí poskytnúť nevyhnutné územie, ale zatiaľ tak nespravila. Sme tu na ich žiadosť, a najmenej, čo môžu urobiť, je pomôcť nám," povedal Pellegrini. V súvislosti s nedostatkom miesta sa v piatok o mesiac odsunul príchod 1000-členného indonézskeho kontingentu na žiadosť UNIFIL.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa údajov UNIFIL a výpočtov agentúry AFP by malo byť v Libanone v piatok okolo 4500 vojakov UNIFIL. Izrael, ktorý by sa v priebehu nasledujúcich dní mal úplne stiahnuť z južného Libanonu tak urobí, keď v oblasti bude rozmiestnených najmenej 5000 jednotiek OSN.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  2. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  3. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  4. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  5. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  6. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  7. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  8. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  1. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  2. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  3. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  4. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  5. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  6. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  7. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  8. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  1. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 8 814
  2. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 4 812
  3. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 736
  4. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 4 130
  5. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 4 017
  6. Slovenská značka získala Obal roka 2025 3 258
  7. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 3 099
  8. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Milorad Dodik

Do volieb 23. novembra povedie Republiku Srbskú Trišičová Babičová.


TASR
Protest proti Donaldovi Trumpovi v Los Angeles 18. októbra.

Približne sedem miliónov demonštrantov označil za malú a neefektívnu skupinu.


TASR
Rebrík, ktorý použili páchatelia krádeže v parížskom múzeu Louvre.

Polícia pracuje aj s verziou krádeže šperkov na objednávku.


TASR
Jared Kushner (vľavo) a Steve Witkoff, poradcovia amerického prezidenta Donalda Trumpa.

USA sa zameriavajú na zaistenie bezpečnosti pre obe strany.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu