o zmení.
Viac než 10 rokov brutálneho potlačovania prodemokratických síl, sa výrazne odrazilo na vnútropolitickej situácii ako aj na medzinárodnom imidži tejto chudobnej krajiny.
Mjanmarskí disidenti, zahraničné vlády a skupiny bojujúce za ľudské práva však privítali správu o otvorených rokovaniach medzi opozíciou, vedenou aktivistkou Aung Schan Su Ťiovou, nositeľkou Nobelovej ceny za mier z roku 1991 a lídrami mjanmarskej vládnucej junty, ktoré sa uskutočňujú tajne už od októbra minulého roku.
O týchto prelomových rozhovorov v utorok informoval osobitný vyslanec OSN pre Mjanmarsko Razali Izmail, ktorý zavŕšil svoju päťdňovú misiu v Majnmarsku. Obe strany boli podľa jeho vyjadrenia spokojné s prvými výsledkami dialógu v budovaní vzájomnej dôvery.
Táto návšteva bola Razaliho v poradí už treťou misiou v tejto krajine zameranou na ukončenie patovej situácie, ktoré nastala, keď vojenská junta odmietla odovzdať štátnu moc do rúk strany Národnej ligy za demokraciu (NLD) vedenej Su Ťiovou aj napriek tomu, že sa stala víťazom volieb z roku 1990.
Generáli vládnucej vojenskej junty odopreli Su Ťiovej akékoľvek diplomatické styky a dali jej navyše vypnúť telefonickú linku. Vodkyni demokratickej opozície, ktorá bola v decembri uplynulého roku v USA vyznamenaná najvyšším civilným ocenením USA - medailou slobody, bolo znemožnené osobne prebrať si toto vyznamenanie od amerického prezidenta Billa Clintona, pretože sa od septembra nachádza v domácej väzbe, kde ju mohli navštevovať len príbuzní.
Témou rozhovorov medzi mjanmarskou vládnucou juntou a opozíciou sa stala aj Su Ťiovej plánovaná návšteva mimo mesta, kvôli ktorej jej nariadili domácu väzbu. Opoziční politici však uvádzajú, že k úspechu procesu národného zmierenia je potrebná zodpovednosť a opatrnosť a obe rokujúce strany nesmú dovoliť, aby niečo naštrbilo proces budovania dôvery. NLD zároveň dodala, že v poslednom čase sa vo vládnej tlači neobjavili žiadne provokatívne články.