SME

MTI: Po stopách nitrianskej aféry

Budapešť 15. septembra (TASR) - Slovenskou stranou spochybnené zbitie študentky maďarského pôvodu z Nitry stačilo na rozjatrenie rán, ktoré sa považovali ...

Budapešť 15. septembra (TASR) - Slovenskou stranou spochybnené zbitie študentky maďarského pôvodu z Nitry stačilo na rozjatrenie rán, ktoré sa považovali už za zahojené, a na vyvolanie zlovestných duchov spoločnej histórie. Uvádza to v úvode autor rozsiahlej analýzy, ktorú dnes pod názvom Po stopách nitrianskej aféry zverejnila maďarská národná agentúra MTI.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autor pripomína, že slovenská i maďarská tlač krátko po prípade z Nitry informovala o ňom s rovnakým rozhorčením, že slovenská polícia začala intenzívne pátranie po páchateľoch a Národná rada SR po istom váhaní odsúdila v deklarácii všetky formy extrémizmu, a to s podporou piatich parlamentných strán pri zdržaní sa poslancov SDKÚ-DS.

SkryťVypnúť reklamu

"Ani Budapešť nemlčala," píše sa v analýze, ktorej autor pripomína pozvanie slovenského diplomata na maďarské ministerstvo zahraničných vecí, ústnu nótu Maďarskej republiky, ale aj výrok predsedu zahraničného výboru maďarského parlamentu, niekdajšieho štátneho tajomníka rezortu diplomacie Zsolta Németha, ktorý ešte pred udalosťami v Nitre hovoril o slovenskej vládnej politike, "dotýkajúcej sa hraníc fašizmu".

V súhrne udalostí, ktoré vyvolal údajný útok na Hedvigu M. označovaný v analýze ako zbitie, pokračuje autor, keď popisuje aktivizáciu maďarskej diplomacie v Bruseli, ako aj návštevu slovenského premiéra Roberta Fica. Predsedu slovenskej vlády tam zastihla studená sprcha, keď mu lídri socialnodemokratickej i kresťanskodemokratickej frakcie Európskeho parlamentu oznámili, že príčinu posilnenia protimaďarských nálad vidia v účasti Slovenskej národnej strany v novej vláde SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Pod oficiálnou úrovňou sa v oboch krajinách pohli aj tie zoskupenia, ktoré ani na jednom z brehov Dunaja nemožno označiť za reprezentačné, ale ktoré si svojím škandalóznym vystupovaním pravidelne získavajú záujem médií i zahraničia. Medzi ne patria tak mládenci z banskobystrického štadióna, ktorí tam vyvesili transparent s nápisom Smrť Maďarom, ako aj s nimi ideovo spriaznení maďarskí priatelia, ktorí podobne hrubé heslá umiestnili v hľadiskách viacerých maďarských futbalových štadiónov, či neznámi páchatelia, ktorí pomaľovali ohradu okolo slovenského veľvyslanectva," píše sa v analýze.

V kauze sa po viacerých dňoch ticha začal rysovať nečakaný zvrat 4. septembra, keď minister vnútra SR Robert Kaliňák v parlamente po prvý raz spochybnil etnické pozadie incidentu z Nitry. Pri tomto tvrdení sa opieral iba o skutočnosť, že zbitú študentku súčasne olúpili. Podobné motívy však obvykle nie sú spojené s útokmi rasistických extrémistických skupín, argumentoval minister.

SkryťVypnúť reklamu

Po ďalšom týždni prešla bratislavská vláda - podľa autora - už do frontálneho útoku. Na tlačovej konferencii obvinili Fico a Kaliňák Hedvigu M., že zbitie iba predstierala (aj keď o motívoch tohto konania nevedeli nič povedať) a oznámili, že bolo preto zastavené trestné stíhanie vo veci. Ako hlavný dôkaz uviedli, že mobilný operátor nezaregistroval na študentkinom prístroji ani jediný hovor (Hedviga M. v prvých reakciách uviedla, že ju zbili pravdepodobne preto, že do mobilu hovorila po maďarsky. Neskôr označila za možné, že páchatelia počuli jej ústnu informáciu cestujúcim maďarského automobilu. Zakričali na ňu Na Slovensku po slovensky, potom podišli k nej a na odľahlom mieste ju bili a kopali), tvrdí autor analýzy.

Materiál pokračuje časťou nazvanou "Dôkazy na vratkých nohách".

SkryťVypnúť reklamu

V nej autor spochybňuje tvrdenie experta z odboru grafológie, podľa ktorého protimaďarské heslá na blúzke Hedvigy M. napísala s veľkou pravdepodobnosťou samotná študentka, ako aj názor súdneho znalca z odboru medicíny, na ktorom je podľa autora "chybičkou krásy", že sa zrodil po 10 dňoch, keď už veľká časť vonkajších zranení nebola viditeľná. "Je pozoruhodnou okolnosťou, že optický záznam o študentke neurobil súdny znalec ani v nemocnici v Nitre, ani v nemocnici v Dunajskej Strede, (kam ju previezli na žiadosť rodičov), aj keď bolo podozrenie z trestného činu bezpodmienečne opodstatnené," mieni László Dorogman.

Autor potom pripomína, že Hedviga M. v rozpore s tvrdeniami spomínaných slovenských predstaviteľov trvá na pôvodnej výpovedi, podľa ktorej jej ublížili dvaja neznámi muži, ktorí ju olúpili a na blúzku jej napísali protimaďarské slogany. "So zdravým rozumom si je ťažké predstaviť, aspoň v Budapešti, že mladá, 23-ročná žena sa ponáhľajúc na skúšku sama zbije a dokope do krvi, potom sa poponáhľa na poštu, zašle si ďodcudzenéď dokumenty, potom sa doplazí na nitriansku univerzitu a predloží sťažnosť. Urobí tak uvedomujúc si, že vstup nacionalistickej strany Jána Slotu do vlády SR v každom prípade poznačil vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou, čo sa len vystupňovalo po ďalších vyhláseniach lídra SNS. Poslucháčka univerzity si musela byť vedomá, že ak sa odhodlá na takúto lož, odhalenie pravdy môže mať nedozerné následky pre vzťahy oboch krajín, ale predovšetkým pre Maďarov žijúcich na Slovensku," konštatuje sa v analýze.

SkryťVypnúť reklamu

Autor sa potom sústreďuje na "karty" slovenskej vlády.

Fico podľa jeho názoru bezpodmienečne potrebuje Slotovu stranu, ktorá sa v júnových parlamentných voľbách zaradila so ziskom 11,7 percenta hlasov na post tretej najsilnejšej strany v NR SR. Zrejme aj to vysvetľuje, že kým Slota po týždne mlčal, samotný predseda vlády Robert Fico, respektíve šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš reagovali na ofenzívu maďarskej diplomacie poškodzujúcu dobré meno Slovenska a netajili znepokojenie v súvislosti s laxnou reakciou na protislovenské prejavy v Maďarsku. Je faktom, že kým mladíkov z Banskej Bystrice zadržali, "fanúšikom", ktorí v maďarských hľadiskách držali transparenty s podobne hrubými heslami sa ani vlások na hlave neskrivil, priznáva v zátvorke autor analýzy.

SkryťVypnúť reklamu

"Bolo by zaujímavé dozvedieť sa, čo sa udialo v rámci bratislavskej vlády v dňoch 28. augusta-4. septembra. Je však isté, že v týchto dňoch sa kriminálnym prípadom z Nitry a všeobecne slovensko-maďarskými vzťahmi zaoberali početné európske periodiká. Spoločným rysom týchto príspevkov bolo, že za koreň zhoršenia vzťahov označovali vstup SNS pod vedením Jána Slotu do vlády. Možno, že tento negatívny politický a mediálny ohlas prinútil Fica a jeho ministra k frontálnemu protiútoku. V jeho záujme upravili aj vlastnú stratégiu: Už niet ani zmienky o bežnom kriminálnom čine, ako to Kaliňák tvrdil na parlamentnej pôde, ale rovno o výplode fantázie Hedvigy M., mieni autor a pripomína v tejto súvislosti obsah interview, ktoré údajne poškodená poskytla v uplynulých dňoch denníku Új Szó a v ktorom hovorila o šesťhodinovom výsluchu a neprimeranom prístupe policajtov k jej osobe.

SkryťVypnúť reklamu

Kauza podľa autora polarizuje slovenskú spoločnosť, Slotova strana už opäť hrozí SMK a Maďarom vyčítajúc im "teroristické metódy". Za snáď najsmutnejšie označuje analýza skutočnosť, že sa 30. augusta, ešte pred spomínaným zvratom, zúčastnilo na pochode v Nitre, ktorý s cieľom odsúdiť útok na Hedvigu M. zorganizovali viaceré spoločenské organizácie, iba niekoľko desiatok ľudí.

Za zaujímavý prvok v kauze označuje analýza odlišné postoje slovenských a českých tlačovín, z ktorých tie liberálne (Sme, Lidové noviny) stoja na strane menšiny, kým napríklad ľavicová Pravda "vysiela na hornozemských Maďarov, SMK a Budapešť jednu salvu za druhou". Ako by asi písala Pravda, ak by aprílové voľby v Maďarsku, kde je pri moci ľavicovo-liberálna koalícia, vyhral FIDESZ a KDNP?, pýta sa autor.

SkryťVypnúť reklamu

Po odvážnom strategickom zvrate zo začiatku týždňa Robert Fico nezabudol zdôrazniť, že na blížiacom sa summite premiérov krajín Vyšehradskej štvorky očakáva od maďarskej strany prehodnotenie jej doterajšieho postoja. "Kto povie A, nech teraz povie B," cituje autor analýzy slová slovenského premiéra a dodáva: Je otázne, či si Fico želá ponechať vlny vyvolané nitrianskym incidentom v bilaterálnom rámci alebo ich prenesie na plenárne zasadanie. V tom druhom prípade možno takmer s určitosťou očakávať polarizáciu v rámci V4. Praha by sa takmer s istotou postavila na stranu Bratislavy, kým Varšava pravdepodobne za Budapešť, píše Dorogman a pripomína augustové "sekundovanie" Jiřího Paroubka Ficovi.

Podľa jeho názoru by poľskej pravicovej koalícii, ktorá čoraz viac zhoršuje vzťahy medzi Varšavou a Berlínom, prišiel vhod maďarský spojenec. Otázkou zostáva, či by maďarskej vláde v partii s Bratislavou bola užitočná pomoc takého subjektu, ktorý smeruje napriek vyhláseniam čoraz viac proti myšlienke európskej integrácie, konštatuje sa v závere analýzy MTI.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu