Viedeň 14. septembra (TASR) - Kritický postoj voči posunutiu termínu vstupu do schengenského priestoru zaujali dnes vo Viedni krajiny, ktoré sa členmi Európskej únie stali v roku 2004.
Na stretnutí ministrov zahraničných vecí Regionálneho partnerstva, ktorého členmi sú Rakúsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Poľsko, konštatovala úradujúca predsedníčka partnerstva, rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassniková, že v tejto otázke prišlo u ostatných členov partnerstva "k istému nedorozumeniu a k istej iritácii."
Prítomní účastníci rokovania čiastočne spochybnili názor, že dôvodom posunutia termínu sú čisto technické problémy. Táto záležitosť "presahuje otázku informatiky," povedala maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová. Ide "o otázku politiky a dôvery" v nových členov EÚ v prípade zabezpečenia vonkajších hraníc EÚ.
"Veľké sklamanie" nad rozhodnutím Bruselu odložiť vstup nových členských krajín únie do schengenského priestoru na neskorší termín vyjadril aj český minister zahraničných vecí Alexander Vondra. Občania nových krajín únie, ktorých sa schengenská dohoda týka, čakajú "na pozitívne posolstvo otvorenia" vnútorných hraníc EÚ. Práve tu by mohla Európska únia ukázať, "kde sú jasné výsledky."
Vondra vyjadril nepochopenie nad tým, že rozšírenie schengenského priestoru "v dobe, keď vystreľujeme rakety na Mesiac," stroskotá "na ventilácii počítačov".
Niekoľko ministrov sa vyslovilo za zostavenie presného časového plánu ďalšieho postupu v rozširovaní schengenského priestoru. "Sme pripravení a do schengenského priestoru chceme vstúpiť podľa pôvodnej dohody, v októbri 2007," povedala štátna tajomníčka poľského ministerstva zahraničných vecí Barbara Tuge-Erecinská, ktorá na rokovaní zastupovala rezortnú šéfku Annu Fotygovú. Tento postoj podporila aj Kinga Gönczová.
Ešte rozhodnejšie sa vyjadril slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš: "Trváme na tom, aby sa dodržal pôvodný termínový plán."
Európska komisia uviedla nedávno vo svojej správe, že vstup desiatich nových členských krajín únie do schengenského priestoru sa pravdepodobne odsunie na neskorší termín. Tieto štáty musia teda rátať s tým, že ich občania budú podliehať kontrolám na hraniciach s ostatnými členskými krajinami únie nie do októbra 2007, ale pravdepodobne až do októbra 2008.
Európska komisia zdôvodnila posunutie termínu technickými a právnymi problémami pri budovaní jednotnej policajnej databanky. V stanovisku sa uvádza, že do úvahy neprichádzajú ani dočasné riešenia, ako napríklad integrácia nových krajín do už existujúcej databanky.
Schengenská dohoda zahŕňa pravidlá odstránenia kontrol na hraniciach medzi členským krajinami EÚ a voľný pohyb osôb a tovaru.
Dohodu podpísalo 13 pôvodných členských krajín EÚ, ako aj Nórsko a Island, o pristúpenie k nej prejavilo záujem aj Švajčiarsko. Ostrovné štáty Veľká Británia a Írsko nie sú súčasťou schengenského priestoru.