Bejrút 11. septembra (TASR) - Libanončanka protestujúca proti návšteve britského premiéra Tonyho Blaira dnes narušila jeho spoločnú tlačovú konferenciu s libanonským partnerom Fuádom Siniorom v Bejrúte. Tisíce demonštrantov sa medzitým zišli v uliciach metropoly.
"Táto návšteva je urážkou," zakričala protestujúca po vstupe do miestnosti, kde Blair vystupoval s úvodným vyhlásením. "Hanba vám, Tony Blair," dodala žena držiaca pred kamerami nápis "Bojkotujte izraelský apartheid".
"To je v poriadku, sme v demokracii..., rešpektujeme všetky formy prejavu," povedal Siniora, keď protestujúcu vyvádzali von.
Blair uviedol, že chápe hnev v Libanone, kde ho mnohí obviňujú z podpory mesačnej izraelskej ofenzívy proti libanonskému hnutiu Hizballáh, keďže odmietal vyzvať na skoré prímerie.
Britský premiér prisľúbil, že jeho krajina pomôže Libanonu v obnove po konflikte. So Siniorom sa tiež zhodli, že presadzovanie riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu je rozhodujúce pre zaistenie stability celého regiónu.
"Som presvedčený, že sa to dá. A navyše sa zaväzujem po zvyšok môjho pôsobenia vo funkcii urobiť všetko, čo môžem, aby sa to dosiahlo," vyhlásil Blair.
Siniora uviedol, že palestínska otázka je kľúčovým problémom regiónu a islamského sveta. Blaira vyzval, aby "zohral pozitívnu úlohu pri oživení mierového procesu".
Bezpečnostné sily uzavreli počas návštevy Blaira veľkú časť centra Bejrútu. Približne 2000 policajtov a vojakov strážilo oblasť okolo úradu vlády, neďaleko ktorého sa zišlo asi 5000 protestujúcich.
"Blair, nie si vítaný v Libanone" či "Blair, si vrah, odíď preč", hlásali transparenty, ktoré niesli demonštranti popri libanonských vlajkách a fotografiách obetí konfliktu. "Amerika je najväčší satan a Blair je psom satana," kričali niektorí účastníci.
Neobjavili sa žiadne známky problémov alebo násilia, aktivisti Hizballáhu obklopili protestujúcich, aby ich udržali v povolenej oblasti.
Britský premiér, ktorý pricestoval na prvú návštevu Bejrútu z Jeruzalema v rámci cesty po Blízkom východe, rokoval so Siniorom o prímerí a príspevku Británie k obnove jeho krajiny. Nemal v pláne stretnúť sa s prezidentom Emilom Lahúdom, ktorému sa západní lídri v poslednom roku vyhýbajú pre jeho blízke vzťahy so Sýriou.
Blair sa mal zísť aj s predsedom parlamentu Nabíhom Berrim, spojencom Hizballáhu, ktorý však odišiel do zahraničia. Účasť na schôdzke britského premiéra s členmi libanonskej vlády tiež odmietli dvaja ministri Hizballáhu.